1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
3 years ago
8

Bik was working on memorizing her multiplication facts. she noticed that anytime she multiplied a number by 1, she got the same

number she started with. what property allows this to be true?
Mathematics
1 answer:
ser-zykov [4K]3 years ago
8 0

Answer:

The multiplicative identity property allows this to be true.

You might be interested in
5.012121212<br> rational or irrational?
Inga [223]

Answer:

rational

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONEEEEEEEEEEEEEE PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS<br><br> look at the photo and help me
Brrunno [24]

1

Step-by-step explanation:

The answer is one hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(8 ^ 4 * 9 ^ 5)/(16 ^ 2 * 27 ^ 3)<br>help needed plzzzzzz helppppp ​
Roman55 [17]

Answer:

answer is 48

Step-by-step explanation:

simplified after exponents.

4,096 x 59,049/ 256 x 19,683

simplified after multipled

241,864,704/5,038,848

= 48

6 0
3 years ago
Find the midpoint of the segment with the given endpoints.
andrew-mc [135]
To solve for the midpoint of the segment we use the equation that is given as:

(x1 + x2 / 2) , (y1 + y2 / 2)

For the points given,

(x1 + x2 / 2) , (y1 + y2 / 2)
(3+ 2 / 2) , (-5 + 9 / 2)
(5/2 , 2) or (2.5 , 2)

Hope this answers the question. Have a nice day. Feel free to ask more questions.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
Alja [10]
The cost is roughly $89 per square foot.

12500÷1400=89.28571429
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The manufacturer of a weight-training bench spends $15 to build each bench and sells them for $32. The manufacturer also has fix
    13·1 answer
  • 66,649 is 70% of what number
    13·1 answer
  • The equation is z=8+6x-px and you're solving for x
    9·2 answers
  • Nathan deposit seven Knights of his allowance into his savings account he spent the remaining amount or 2.50 how much did Nathan
    14·1 answer
  • A model train has a scale of 1 in : 4 ft. If the real train is 20 ft tall, then how tall is the model train?
    12·1 answer
  • Question 9 (1 point)
    6·1 answer
  • What is (8 x 10) + (6x1) + (9 x 1/10) + (5x1/1000) in standard form?
    7·1 answer
  • Explain how to find the difference between 9^10/9^11 and 9^11/9^10
    7·2 answers
  • Shirts-2-Go sells t-shirts for a base price of $12 per shirt plus a fixed fee of $3 shipping and handling for the entire order.
    6·2 answers
  • Two angles are supplementary angles.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!