1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
13

Carly sold 18 rolls of rapping paper. thats 2 times as many rolls as jasmine sold. how many rolls did they sell althogether

Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]3 years ago
8 0
Carly sold 18, Jasmine sold half that. Half of 18 is 9. 9 + 18 = 27.

Together they sold 27 rolls of wrapping paper. 
You might be interested in
I AM WILLING TO PAY IF YOU HELP ME WITH MY ASSIGNMENT! Pls dm me if you know how to do this and have paypal
Murljashka [212]

Answer:

55860

Step-by-step explanation:

This way super dupper easy

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the box that contains the salt lick is 1 1/4 feet by 1 2/3 feet 5/6 feet.how many cubes of salt lick fit in the box?explain or s
irakobra [83]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

24 cubes. Reasoning varies. Sample reasoning: The length of the box

can fit or 5/4 : 5/12 =3 cubes. The width of the box can fit or 5/3 : 5/12 = 4 cubes.  The height of the box can fit 5/6 : 5/12 = 2 cubes. The box can fit

or 24 cubes.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square has an area of 16x^2 square inches. If the sides of the square were to increase by 2 units, what is the new area of the
kykrilka [37]

Answer:

16x² + 64x + 64

Step-by-step explanation:

Given

A = 16x²

Increasing the sides by 2, substitute x = x + 2 into A

A = 16(x + 2)² ← expand factor using FOIL

   = 16(x² + 4x + 4 ) ← distribute

   = 16x² + 64x + 64

4 0
3 years ago
Byron has his own bakery. He bakes 84 cakes each week. How many can he make in one day?
Lerok [7]

Answer: 12 cakes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Davis went to a produce market to buy bananas and strawberries. She spent $8.00. If the bananas were $0.50 per pound, and t
9966 [12]

9514 1404 393

Answer:

  4 pounds

Step-by-step explanation:

Let b represent the pounds of bananas Mrs. Davis bought. The weight of strawberries would be (7-b) and their cost would be 4×0.50 = 2.00 per pound. Her total purchase was ...

  0.50b + 2.00(7 -b) = 8.00

  -1.50b +14 = 8 . . . . simplify

  6 = 1.50b . . . . . . add 1.50b -8

  4 = b . . . . . . . . divide by 1.50

Mrs. Davis bought 4 pounds of bananas.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone check questions?
    12·1 answer
  • Given the figure below,find the value of x and z
    14·1 answer
  • Evaluate expression 8z+3;z=8
    12·2 answers
  • The complement of an acute angle is an acute angle. Always, Never, or Sometimes?
    9·2 answers
  • A snail travels 9 inches in a span of 3 hours. Which of the following represents the rate of change the snail traveled with resp
    5·2 answers
  • alan has 12 books, vadim has 18 books. What is the ratio of the number of books they have altogether to the number of books Vadi
    7·1 answer
  • Mrs. Duran ordered a used book online. She paid a total of $5.65 for the book and shipping. The cost of the book alone was $3.31
    7·1 answer
  • A group of tourists spend $168 to rent snorkels and find. A total of 10 snorkels and 12 pairs of fins are rented. Renting a snor
    9·1 answer
  • Shauna needs a new backpack. Tee one she wants cost $28 The store is having a 15% sale off backpacks this Friday What will the p
    10·1 answer
  • What is the kinetic energy of a 1500 kg object moving at a velocity of 10 m/s?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!