1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
3 years ago
10

At the supermarket you can fill your own honey bear container. A customer buys 12 oz of honey for $5.40. How much does honey cos

t per ounce?
Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
3 0

Answer:

<u>The honey costs US$ 0.45 per ounce</u>

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information given for solve the question:

Cost of the honey at the supermarket = US$ 5.40

Weight of the honey bought by the customer = 12 ounces

2. This is the formula to find out the cost per ounce:

Cost per ounce = Cost of the honey/Weight of the honey bought by the customer

Cost per ounce = 5.40/12

Cost per ounce = 0.45

<u>The honey costs US$ 0.45 per ounce</u>

You might be interested in
ASAP ASAP HELP MARK AS BRAINLIEST
Anna007 [38]

Alright, imma help you. Imma work on it on a piece of paper. :D

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me pretty please!!!!!
poizon [28]
The answer equals four
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary's job is to package kleenex boxes to ship out to sell at stores. the company
swat32

Volume is a three-dimensional scalar quantity. The number of kleenex boxes that can fit in the large box is 4096.

<h3>What is volume?</h3>

A volume is a scalar number that expresses the amount of three-dimensional space enclosed by a closed surface.

Given the larger box have a length of the side as 4 feet. Also, the kleenex box is a cube with side lengths of 3 inches. Therefore, the number of cubes that will fit is,

Number of boxes = Volume of Larger box / Volume of kleenex box

Number of box = (4 feet)³ / (3 inches)³

Number of box = (48 inches)³ / (3 inches)³

Number of box = 4096

Hence, the number of kleenex boxes that can fit in the large box is 4096.

Learn more about Volume:

brainly.com/question/13338592

#SPJ1

4 0
2 years ago
Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?
Troyanec [42]
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

7 0
3 years ago
One more for this find the slope stuff
sladkih [1.3K]

Solution given:

y=70x+\frac{82}{91}

Comparing above equation with y=mx+c

we get

m=70

So

<u>Slope</u><u>=</u><u>7</u><u>0</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line passing through the points (2, -1) and (5, -10) in slope-intercept form?
    5·1 answer
  • What is <br> 8 1/3 - 2 2/3 =?
    13·1 answer
  • In a classroom, there are 12 boys and 6 girls. The teacher needs one student to take a note to the
    15·1 answer
  • What is the relationship among direct variation,lines,rates of change,and slope
    12·1 answer
  • 1. A printer can print 40 pages in 1.6 minutes.
    15·1 answer
  • Human body temperatures are normally distributed with a mean of 98.2oF and a standard deviation of 0.62oF. Find the temperature
    13·1 answer
  • A baseball team won 40% of its first 30 games. The team then won 65% of its next 60 games. Approximately what percent of the gam
    6·1 answer
  • Jeff was on a bus full of campers. A group of 12 campers got out of the bus while 27 campers stayed inside. How many campers wer
    13·1 answer
  • Ingvar is playing a video game that takes away points for losing treasures. His current score 56.2, and then he loses a treasure
    9·2 answers
  • What is 400,000 rounded to 100,000
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!