Answer:
1. x = -7
2. y = -1
Step-by-step explanation:
1.
-3x - 5 = 16 add 5 to both sides
-3x = 21 divide -3 to both sides
x = -7
2.
-4(y-2) = 12 distribute -4
-4y + 8 = 12 subtract 8 from both sides
-4y = 4 divide -4 to both sides
y = -1
SECOND PAGE
1. x = 9
2. y = -3
Answer:
89
Step-by-step explanation:
Because the data is 1-to-multiple
Here you go hope it helps
Answer:
6.63
Step-by-step explanation:
Cost of 11 oranges = 4.29
Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39
Cost of 17 oranges = 0.39*17 = 6.63
Answer: 63 votes
Step-by-step explanation:
Simply multiply 81 by 7/9 to get the answer, 63 votes.
Hope it helps :) and let me know if you want me to elaborate.