1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
2 years ago
12

Emily purchased lemons for $600. She sold 3/4 of these at a loss of 20% and the remaining at a gain of 20%. How much percent doe

s she gain or lose in the whole transaction?
Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]2 years ago
8 0

Answer:

she loses 40% I think

Step-by-step explanation:

1/4=20% loss

3/4=60% loss

she gains 20%

60%-20%=40%

You might be interested in
3/4 2/3 5/6 5/7 least to greatest
Lana71 [14]

Answer:

2/3, 5/7, 3/4, 5/6.

Step-by-step explanation:

Convert each one to a decimal fraction:

3/4 = 0.75

2/3 = 0.666..

5/6 = 0.8333..

5/7 = 0.714

So least to greatest is

2/3, 5/7, 3/4, 5/6.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 9.78 rounded to the nearest tenth?
Zarrin [17]
Since the number before the number in the tenth place (7) is greater than 5 (8), you will be rounding up. So your answer is 9.80
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The temperature is -2°C. If the temperature rises by 15°C, what is the new temperature?
Furkat [3]

Answer:

13 C

Step-by-step explanation:

15-2=13

8 0
2 years ago
Write the equation of a quadratic function in standard form for the parabola that passes through the given points.
vazorg [7]

Answer:

5,7 given point its korrect now

8 0
1 year ago
The expanded form of x0 is what
Anestetic [448]

Answer:

Can't really expand x and 0, so I guess it would just be x * 0

Step-by-step explanation:

explained above :)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the solution of the system ?Use substitution.<br> Y= -3x<br> X + y = -4
    15·1 answer
  • 3 inches to the nearest 1/2 inch
    10·1 answer
  • If you receive 20% off a pair of pants that costs 48.00$ what is the discount and final price
    7·1 answer
  • Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If an answer for this question is not a whole number, enter
    5·1 answer
  • The number of hours slept at night is related to the number of minutes spent exercising that day. A collection of data on the nu
    10·2 answers
  • Figure ABCD is reflected across the x-axis. What are the coordinates of A' , B' , C' , and D' ? Enter your answer by filling in
    7·2 answers
  • A potato chip company produces a large number of potato chip bags each day and wants to investigate whether a new packaging mach
    13·1 answer
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • The three angle measures in a triangle are congruent. The angles are equiangular! What is the measurement of one of the angles?
    8·1 answer
  • A grocery store polls every twentieth customer to determine if they are satisfied with the cleanliness of the store. Forty custo
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!