1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astra-53 [7]
3 years ago
11

According to the law of supply, when the price of a good increase the quantity supplied is __________.

Business
1 answer:
xeze [42]3 years ago
4 0

Ans d

Explanation:

i believe

You might be interested in
An increase in ________ will increase operating cash flow for a profitable
enot [183]

Answer:

Revenue / Sales

Explanation:

Operating cash flow is net of the cash received from the revenue and paid for the expenses during the year. Increase in revenue will lead to an increase in operating cash flow of a profitable business. Operating cash flow is net of the cash received from the revenue and paid for the expenses during the year. on the other hand the increase in Expenses will result in the decrease in operating cash flows.

3 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
Grason Corporation is preparing a budgeted balance sheet for 2015. The retained earnings balance at December 31, 2014 was $533,5
OlgaM077 [116]

Answer:

D. $605,500

Explanation:

At the end of 2014, the Retained Earning balance was $533,000. This serves as our beginning balance for the year 2015.

Furthermore, Dividends are expected to be paid out, i.e. a deduction on the balance sheet.

Retained Earnings on the 2015 budgeted balance sheet = Beginning Balance + Expected Net Income - Expected Dividend

=533,500+112,000-40,000

=$605,500

7 0
3 years ago
_____ is/are the raw facts and figures businesses collect. Answer Data Information Push technology Warehousing
faust18 [17]
The correct answer for the question that is being presented above is this one: "Data." Data<span> is/are the raw facts and figures businesses collect. </span>Data<span> is raw material for </span>data<span> processing. D</span>ata<span> relates to fact, event and transactions. Data in itself is an unprocessed information.</span>
5 0
4 years ago
Power Pro, a leading manufacturer of lawn and garden equipment, releases a new line of cordless, lightweight, electric weed trim
poizon [28]

Answer: Sales Promotion

Explanation: Sales promotion are different forms of sales strategy employed by marketing firms to attract buyers to their products faster.

Sales promotion could include various strategies such as: price discounts, extra goods added to a purchased product and much more.

3 0
4 years ago
Other questions:
  • As jessica enters audio jetz car electronics department, she is asked by the salesperson if she has seen the new plug-in cell ph
    8·2 answers
  • For some time now, GlaxoSmithKline (GSK), a pharmaceutical company, has been making anti-AIDS drugs available in underprivileged
    12·1 answer
  • On October 5, Loomis Company buys merchandise on account from Brooke Company. The selling price of the goods is $5,000, and the
    7·1 answer
  • Small athletic shoe manufacturers such as Vans have targeted niche markets and made shoes designed to satisfy the needs of diffe
    14·2 answers
  • Suppose the production of a particular good causes a negative externality. Based on market forces​ only, how will this impact th
    9·1 answer
  • Who is the world 2nd world richesten?​
    10·1 answer
  • MC Qu. 159 Copy Center pays an average wage... Copy Center pays an average wage of $11 per hour to employees for printing and co
    9·1 answer
  • Finley Corporation had income from continuing operations of $10,600,000 in 2014. During 2014, it disposed of its restaurant divi
    7·1 answer
  • DL variances
    12·1 answer
  • Each marketing function occurs _____ a product or service is developed and sold.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!