1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
9

Assuming Digby’s current market share for its Drat product remains the same, how many units of Drat should Digby expect to sell

in the primary segment for the upcoming year?

Business
1 answer:
marshall27 [118]3 years ago
3 0

Available Options Are:

A. 401 units

B. 294 units

C. 441 units

D. 305 units

Answer:

Option C. 441 Units

Explanation:

The first thing would be to analyze the situation. It is crystal clear in the Accessibility Elite table that the accessibility of Digby products are 2nd largest among the rival companies.

Now we will look at whether the company has taken advantage of its second largest accessibility position or not. This can be seen in Actual Vs Potential Market Share table. The units produced were sold in the year which means that the accessibility of the product is even more than its rivals as the market share captured in the year by Digby is above 40%. This means that their is an increased demand for Digby's Product. This can also be seen by segment growth rate in the Elite Statistics (Top Left Corner) which is anticipated to be at 16%.

All these things says that Digby must produce as much as possible, hence quantity would be a greater number.

You might be interested in
Libra Electronics has invented a new technology to make laptops that are extremely lightweight and unbreakable. The company is a
Solnce55 [7]

Answer: Razor and blade strategy

Explanation:

The Razor Blade Model is a model that is used by companies to deeply discount or give away a core product hoping that the consumers will buy the more expensive and complementary dependent products.

The razor and blades business model is a model whereby one item is sold at a cheaper price or sometimes given for free so as to increase the sales of its complementary good. For example, ink catridges are required for inkjet printers and software and accessories are used for game consoles. So, selling ink catridges at a low rate can lead to more sales for inkjet printers.

7 0
3 years ago
HELP PLEASE, I WILL GIVE BRAINLIEST!!
anzhelika [568]

Answer:

1. Problem-solving skills.

2. leadership skills.

3. Attention to detail.

Hope this helps you....!

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the (a) working capital, (b) current ratio, and (c) quick ratio. Round ratios to one decimal place.The following data
kramer

Answer:

a. The working capital is $625,000

b. The current ratio is 2.82

c. The quick ratio is 2.08

Explanation:

In order to calculate the working capital first we need to calculate the Current Assets and the Current Liablities as follows:

Current Assets = Cash + Accounts receivable + Inventory + Prepaid Expenses + Temporary investments

= 154,000+210,000+240,000+15,000+350,000

=$969,000

Current Liablities = Accounts payble + Accrued liablities + Income tax payable + Notes payable,short term

= 245000+4000+10000+85000

=$344,000

a. Therefore, working capital = Current Assets - Current liabilities

= 969000 - 344000

= $625,000

b. To calculate the current ratio we have to use the following formula:

current ratio = Current Assets / Current liabilities

=969,000 /344,000

= 2.82

c. To calculate the quick ratio we have to use the following formula:

quick ratio = (Cash + Accounts receivable + Temporary investments ) / Current liabilities

= (154,000+210,000+350,000) / 344,000

= 2.08

7 0
4 years ago
Countess Corp. is expected to pay an annual dividend of $4.57 on its common stock in one year. The current stock price is $73.59
Serjik [45]

Answer:

The cost of equity is 9.91%

Explanation:

The constant growth model of the DDM is used to calculate the price of the share or the fair value per share based on a constant growth in dividends and the required rate of return which is also known as cost of equity.

Plugging in the available values in the formual we can calculate the cost of equity or the required rate of return.

73.59 = 4.57 / (r - 0.037)

73.59 * (r - 0.037) = 4.57

73.59r - 2.72283 = 4.57

73.59r = 4.57 + 2.72283

r = 7.29283 / 73.59

r = 0.0991 or 9.91%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • g Bob makes his first $ 800 deposit into an IRA earning 7.4 % compounded annually on his 24th birthday and his last $ 800 deposi
    7·1 answer
  • During the credit crisis of 2008, investors around the world were fearful about the collapse of real estate markets, shaky stock
    13·1 answer
  • The marketing manager of ToyBiz indicated that due to manufacturing efficiencies and market buzz, a new toy they were about to l
    15·1 answer
  • Farmer Brian has 3 acres of land which he farms efficiently. Each acre can support 10 apple trees. However the 3 acres differ in
    7·1 answer
  • Which tasks are done by both historians and detectives? Check all that apply.
    6·2 answers
  • On an afternoon that a class meets, you could alternatively study for an exam that will take place in another class the next mor
    8·1 answer
  • Overhead Variance (Over- or Underapplied), Closing to Cost of Goods Sold
    13·1 answer
  • The Mayo Clinic in Minnesota is known for top-quality medical care. For decades, even presidents and dictators from around the w
    7·1 answer
  • Luthan Company uses a plantwide predetermined overhead rate of $23.40 per direct labor-hour. This predetermined rate was based o
    14·1 answer
  • Which of the following is an example of a general partnership?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!