1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
5

Jules reads that one pint is equivalent to 0.473 liters.he asks his teacher how many liters there are in a pint.His teacher resp

onds that there are about 0.47 liters in a pint.He asks his parents,and they say there are about 0.5 liters in a pint Jules says they are both correct. How can that be true? Explain your answer
Mathematics
2 answers:
Ierofanga [76]3 years ago
7 0
The key word here that you see is "about". Which means it is close but not exact. So when his teacher said that a liter is about .473 and his parents said it was "about" .5, you were rounding or estimating. .473, rounded to the nearest tenths is .5. Because "73" in .473 is closer to .5 or .500 than it is to .4 or .400.
mr Goodwill [35]3 years ago
4 0

One pint is equivalent to 0.473 liters which is approximately 0.47 liters if rounding off nearest to hundredth decimal places and 0.5 liters if rounding off nearest to tenth places.

Further explanation:

Jules reads that one pint is equivalent to 0.473 liters.

\boxed{1\,\,{\text{Pint}}=0.473\,\,{\text{liters}}}

But according to his teacher, one pint is about 0.47 liters.

\boxed{1\,\,{\text{Pint}}\approx0.47\,\,{\text{liters}}}

His teacher gives the Pint value accurate to two decimals places.

In other words, his teacher round off the value of one pint in liters nearest to hundredth places.

Also according to his parents, one pint is about 0.5 liters.

\boxed{1\,\,{\text{Pint}}\approx0.5\,\,{\text{liters}}}

His parents give the one pint value accurate to one decimal place.

In other words, his parents round off the value of one pint in liters nearest to tenth place.

Therefore, his parents and teachers are both right approximately.

Thus, one pint is equivalent to 0.473 liters which is approximately 0.47 liters if rounding off nearest to hundredth decimal places and 0.5 liters if rounding off nearest to tenth places.

Learn more:

1. Write an algebraic expression for the following word phrase the quotient of r and 12 brainly.com/question/1600376

2. What is 20÷2(5+5) brainly.com/question/365957

3. Ten hundredths in standard form brainly.com/question/228852

Answer details:

Grade: Middle School

Subject: Mathematics

Chapter: Decimal system

Keywords: Hundredth, pint, decimal places, liters, teacher, approximately, divisor, kg, share, rounding off.

You might be interested in
What epoch do we currently live in?
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

Holocene

Step-by-step explanation:

The Holocene began 11,700 years ago after the last major ice age.

4 0
1 year ago
Can you guys help me on question 8 and 9 :)
Reika [66]

Answer:

for 8 i think its a b and c sorry if am wrong

8 0
2 years ago
For the function f(x)=(1/2)⋅6^x , identify the domain, range, y-intercept, and asymptote.
skelet666 [1.2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(x) = (1/2) *6^x = 2^-1 * 2^x *3^x

y= 2^ (x-1) * 3^x

Domain represents all values that x can have and is all real numbers

Range all values that y can have and is y > 0 ( all real numbers that are positive)

The y-intercept is the point where the graph intersects the y-axis so x=0 there

y = 2^(0-1) *3^0 = 1/2 *1 = 1/2

the asymptote is at y= 0

6 0
2 years ago
El doble de un número aumentado la mitad del mismo número
djverab [1.8K]

Answer:

Double a number increased by half the same number

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is 5.96 as a fraction
tatuchka [14]
Its 149/25 or 149/5^2
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which answer choice is equivalent to the expression below?
    14·2 answers
  • Can anyone please help me with my math homework!!!
    15·1 answer
  • A honeydew melon costs four times as much as a peach. Together they cost $1.50. How much does each cost
    6·1 answer
  • You buy a package of cheese for $2.50, a loaf of bread for $2.15, a cucumber for $.65, and some tomatoes for $3.50. Find the tot
    15·1 answer
  • Please help me with these questions! Fill in the blanks. Legit answers only please!
    7·1 answer
  • Manuel buys 2 shirts at $24 each as well as one pair of pants for $35. He has a coupon for 30% off the shirts.What is the total
    12·1 answer
  • Help I need the answer as soon as possible
    10·1 answer
  • This isnt a school related question,
    13·1 answer
  • Formula for the flow of current in an electrical<br> circuit, V= IH, for I
    15·1 answer
  • Questions
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!