1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
6

The ratio boy to girl in me.baker social studie class is 2 to 3 if there are 30 total students in class how many girls are in th

e class than boy
Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]3 years ago
6 0

well we can set up this proportion.

2 boys

---------

3 girls

Now lets add this together to equal a smaller proportion class.

2 boys + 3 girls = 5 students.

We need for their to be 30 students.

So what number can we multiply them by to get 30 students in all when added.

Well we can divide 30 ÷ 5 = 6

so multiply each number.

2 boys x 6 = 12

3 girls x 6 = 18

these two numbers add up to 30 and when this fraction is simplified it is 2/3

So your finally answer is....

12 boys and 18 girls.

Good Luck! :)

You might be interested in
If 4 is 1/4 what is the whole
nevsk [136]

Answer:16/1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the function at x = 3?<br><br> Enter your answer in the box.
Ainat [17]
When x is 3, y is 4
To do this, go to the right 3 units and go up until the line intersects with a grid point
At three, y is 4
Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this problem ASAP
Kamila [148]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What triangle is made up of these angles 50 degrees 110 degrees 20 degrees
zhuklara [117]

Answer:

It's a scalene triangle

Step-by-step explanation:

There are different types of triangle

The equilateral triangle which has all sides and angle equal i.e 60 degrees each

The isosceles triangle which has two sides and two angle equal

The right angle triangle which has an angle of 90 degrees

Scalene triangle which all the sides and angle are of different sizes

8 0
3 years ago
Jennifer earns $39 for 6 hours of babysitting.how much will she earn for 10 hours
nadya68 [22]
Find the unit rate.

39/6 = 6.5

$6.50 an hour

multiply this by ten to find the cost for 10 hours

$6.5 x 10 = $65

she will earn $65 in ten hours.
 hope this helps! :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rachel works a day job and an evening job. She works 77 hours every two weeks. The ratio of the hours she works at her day job t
    11·1 answer
  • I keep getting the wrong answer, I have a test tomorrow, I need some help with it. Thank you!
    14·1 answer
  • Write as a logarithmic equation
    10·1 answer
  • If the flour to sugar ratio is 5 liters flour to 1 liter sugar, then how much sugar is needed if only 2 liters of flour are used
    14·1 answer
  • Laura was in India for 3 years now she live in in U.S how many months did Laura live in India
    9·1 answer
  • A ruler cost x pence. A pen costs 10 pence more than the ruler. Write an expression, in terms of x, for the cost of a pen .
    14·1 answer
  • And this one. please and tyy
    9·1 answer
  • If you add​ Natalie's age and​ Fred's age, the result is 36. If you add​ Fred's age to 4 times​ Natalie's age, the result is 72.
    10·2 answers
  • Test help picture below problem 11
    12·2 answers
  • Anil completes the 72km journey between Bristol and Cardiff in 48 minutes. He then drives 69km from Cardiff to Swansea at an ave
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!