1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harina [27]
3 years ago
14

What divided by 6 equals 7 Please help

Mathematics
2 answers:
BartSMP [9]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is 42

Step-by-step explanation:

42 divided by 6 equals 7.

Olegator [25]3 years ago
7 0

Answer:

42

Step-by-step explanation:

6*7 = 42

42/6 = 7

You might be interested in
Do the following lengths satisfy the Pythagorean Theorem? Lengths =14, 50, 48.<br> Yes<br> No
seraphim [82]

Answer:

  yes

Step-by-step explanation:

  14² +48² = 196 +2304 = 2500 = 50²

The three lengths (14, 48, 50) are a Pythagorean triple.

__

<em>Additional comment</em>

The two smaller numbers correspond to side lengths. The larger one corresponds to the hypotenuse length.

We typically write the numbers of a Pythagorean triple in increasing order, but the order doesn't really matter. As sides of a triangle, the triangle formed is a right triangle, regardless of the order.

6 0
2 years ago
18
sweet-ann [11.9K]

Answer:

The 1st, 2nd and last statement on the +3 side and the rest three statements on the -3 side

6 0
2 years ago
The radius of a semicircle is 3 centimeters. What is the semicircle's diameter?​
Aliun [14]

Answer:

6 cm

Step-by-step explanation:

The diameter is 2x the radius

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPP!!! BRAINIEST IF CORRECT!!
Tatiana [17]

Answer:

I think the answer is 60 or 70 or 65

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. Three apples, a, and two peaches, p, sell for $1.25.
Simora [160]

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

You can use systems of equations to solve this.

3a+2p = 1.25

5a+p = 1.5

Multiply the second equation by 2.

3a+2p = 1.25

10a+2p = 3

Subtract the bottom from the top

-7a= -1.75

Divide by -7

a= 0.25

Each apple is $0.25 (in this case, the peach also costs $0.25)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the value of x.​
    11·2 answers
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • What is the approximate area of a circle with a radius of 15 ft?
    12·1 answer
  • 21 is 7 Times as many as 3. What is the equation?
    6·1 answer
  • I need help with number 6
    12·2 answers
  • While triangles are considered to be the main shape that contain a _________, circles can also have one. They are defined as "an
    11·1 answer
  • The graph shows the amount of water in a sink after several minutes.
    12·1 answer
  • A 12 inch diameter pizza is cut into eight equal pieces what is the area of each piece
    9·2 answers
  • A.
    11·1 answer
  • How do you simplify this?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!