1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
4 years ago
6

A midwestern music competition awarded 38 ribbons. The number of blue ribbons awarded was 1 less than the number of white ribbon

s. The number of red ribbons was 3 more than the number of white ribbons. How many of each kind of ribbon was​ awarded?

Mathematics
1 answer:
Artist 52 [7]4 years ago
4 0
Starting from what I know (the difference between ribbons), I decided to go from the bottom and work my way up. I then noticed a pattern (each sum was three more of the previous one), and decided to keep my pattern of the three numbers but not have to do any major mental work and instead add three to the previous sum until I got to 38.

You might be interested in
Circles M and K are congruent,arc QR is congruent to arc LN and arc OP is congruent to arc VW find y
Sladkaya [172]
The answer is -5. Just plug in -5 to check and x will equal 3.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the circumference of each circle with the given radius or diameter. Round to the nearest tenth. Use 3.14 for T.
GuDViN [60]

Answer:

C=44.6mm

Step-by-step explanation:

C=pi times d

C=3.14 times 14.2

5 0
3 years ago
QUICK If r+t = r and r−t = −s which of the following must be equal to t?
lord [1]

Answer:

Well t has to be zero, for r+t to equal r itself. so -s is equal to r, because it's r-0. Answer is C

5 0
3 years ago
Charles earned a total of $180 from working 12 hours. He earned the same amount each hour. Write an equation to describe the rel
olga2289 [7]

Answer:

he earns $15 an hour. the equation is 12h=t

Step-by-step explanation:

you can make the equation 180=12x where x equals the amount per hour

divide 12 by both sides and you get x=15 which means he makes 15 dollars an hour

7 0
3 years ago
1.02 Literal Equations:
pychu [463]

y=(c+b)/ab. Hope this helped, could I possibly get brainliest?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me thanks
    7·1 answer
  • The gift shop is having a sale. your friend sells half her stock of keyrings every hour. she has 24 boxes at the start of the sa
    5·2 answers
  • Ali will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of 70 and costs an additi
    8·1 answer
  • A box contain 10 green pins 3 are blue and 7 are green. Two pins are randomly taken out of the box without replacement work out
    14·1 answer
  • Using the table, what is the value for the RANGE when the DOMAIN is 2?
    8·1 answer
  • Apples sell for $1.90 per pound, and bananas sell for $0.75 per pound. Troy bought some apples and some bananas. Together they w
    5·1 answer
  • X-y=2<br> 3x – 2y = 2<br> How do u elimination it
    11·1 answer
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • Help meee pleaseeee i need it
    11·2 answers
  • HELP PLEASE EXPLAIN!!!!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!