1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
2 years ago
10

Noah is shopping for new socks. He sees many different options. One bag has 12 socks for $9.99, another bag has 20

Mathematics
2 answers:
jasenka [17]2 years ago
5 0

Answer:

Second bag having 20 socks for $ 14.99 is the best deal.

Step-by-step explanation:

To find the best deal, you have to find the unit rate

First bag:

Unit rate = 9.99 ÷ 12 = $ 0.8325

Second bag:

unit rate = 14.99 ÷ 20 = $ 0.7495

Third bag:

Unit rate = 19.99 ÷ 10 = $ 1.999

Second bag having 20 socks for $ 14.99 is the best deal.

TEA [102]2 years ago
4 0

Answer:

the bag with 20 socks for $14.99

You might be interested in
Estimate using the clustering method. 36.61 + 35.907 + 37.2
Elza [17]

Answer:

108

Step-by-step explanation:

Hope it helps also give me brainliest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angles 5 and 2 are??
Fed [463]

Answer:

Angles 5 and angle 2 are supplementary angles

Step-by-step explanation:

Angle 2 and angle 6 are corresponding angles and corresponding angles are equal when we have parallel lines

Angles 5 and angle 6 are supplementary angles since they form a line

Replace angle 6 with angle 2 since they are equal

Angles 5 and angle 2 are supplementary angles

5 0
3 years ago
A laptop cost 11,200 is on sale on 30%. How much is the change?
ASHA 777 [7]

Answer:

$3,360.

Step-by-step explanation:

To find the change all you need to do is multiply 11,200 by 0.3, and you get the answer of the change of the price now being $3,360 lower than it's original price, $11,200.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product of (2x – 6)(2x + 6)
vodka [1.7K]

~~~(2x-6)(2x+6)\\\\=(2x)^2 -6^2~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~;[a^2 -b^2 = (a+b)(a-b)]\\\\=4x^2 -36

4 0
1 year ago
Help! Will give brainiest<br> Which models show the problem 4/6 ÷ 2/6 = 2? Check all that apply.
lions [1.4K]

Answer:

1st, 2nd, and 3rd models are correct

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • a woodworking artist makes two types of carvings Type X and type Y he spends 2 hours making each type X carving and 3 hours maki
    10·2 answers
  • Suppose that the perimeter a rectangle is 54 feet, and the length is 13 feet more than the width. Find the width ractangle, in f
    10·1 answer
  • Cassie has has 2 boxes of markers. the first is 7/10 full and the 2nd box is 6/10 full. how many total boxes of markers deos she
    8·2 answers
  • If a=3/6 and b=-3/-5 find -3a+4b
    8·1 answer
  • What is the slope for (3,-4) (5,-4)
    13·1 answer
  • Please help!!<br> What is the measure of angels DEF and angles DEG?
    10·1 answer
  • Please answer this question its 7th-grade math
    14·2 answers
  • Need this very badly ​
    14·1 answer
  • What is the centimeters?
    8·1 answer
  • 29 in base 2 to a number in base 10​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!