1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
3 years ago
9

Is 2 yards greater than 5 feet explain

Mathematics
1 answer:
kicyunya [14]3 years ago
3 0

Answer:

Yes, 2 yards is greater than 5 feet. 1 yard is equal to 3 feet, so 2 yards is equal to 6 feet. 6 feet is more than 5 feet.

You might be interested in
Which set of points represents equivalent ratios and would follow the same pattern on a graph?
Paladinen [302]
(2,4), (4,8), (3,6), (5,10) because they’re all ratios of 1:2
8 0
3 years ago
What's the answer to this?: divide 33 photos into two groups so the ratio is 4 to 7
velikii [3]

total units of ration = 4 +7=11

so, ratio would be (4*33)/11 : (7*33)/11

12 : 21 is the answer.

Did you understand?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An item is priced at $80. It is on sale for 20% off the regular price. What is the sale price?
Masja [62]
Regular Pirce = $80.

Discount = 20%

Discount = 20% x $80 = 0.2 x 80 = $16

Sale Price = 80 - 16 = $64

----------------------------------------------------
Answer: The Sale Price is $64.
----------------------------------------------------
4 0
3 years ago
Which of these is a verb? <br><br>Europe<br><br>Pretty<br><br>Cup<br><br>Glanced
Serjik [45]
Hello there! A verb is a word that takes an action of doing something, so the answer would be Glanced.
Hope this helps you!
7 0
3 years ago
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help FAST!!<br><br> Which equation represents the graph of the linear function?
    12·1 answer
  • 14. What is 12/3 as an improper fraction?
    9·1 answer
  • For the school performance, the band teacher asked the students to wear all red, all white, or all blue. Three times as many stu
    11·1 answer
  • A boy is three years than his sister. Three years ago he was two-thirds of his sister's age.What are their present ages?​
    9·2 answers
  • Which of the following is the factored form of the quadratic *
    7·1 answer
  • there are 135 teams in a soccer tournament. each team has 32 players. how many soccer players in all are in the league
    14·1 answer
  • Right triangle hypotenuse is 16 angle is 22° and adjacent angle is x
    13·1 answer
  • Find the value of x cubed minus 2x squared minus 7x + 5 of x=1/2-√3 ​
    13·1 answer
  • Simplify:...... (3x⁴)³<br>​
    11·2 answers
  • Taika has 320.00 in the bank. He spends 5% on a gift for his sister. How much did he spend?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!