Answer:
x = 1, 2, 3, 4
Step-by-step explanation:
15x - 43 < 5x + 2
15x - 5x - 43 < 2
15x - 5x < 2 + 43
10x < 45
x < 4.5
x = 1, 2, 3, 4
Answer:
2000 x 0.03 = 60
2000 + 60 = 2060
2060 x 0.03 = 61.8
2060 + 61.8 = 2121.8
Step-by-step explanation:
Answer:
6-ounce bottle for $3.49 because its
.58 per ounce
3.49 divided by 6 = .58
Step-by-step explanation:
9.59 divided by 14 is .69 per ounce
chegg
Answer:
She is not breaking even. The discounted price is .84t, which is less than t.
Step-by-step explanation:
Retail price= 1.4
1.4×.4= .56
40% of 1.4 is .56
Subtract 40% of 1.4 from the retail price because she is marking down.
(1.4)-(.56)=.84
So the discounted price is .84t
This problem is difficult because we don't know if she sold any tea by the retail price and if she did how much did she sell.