1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
14

A prism is created using 2 regular pentagons as bases. The apothem of each pentagon is 2.8 centimeters. Which expression represe

nts the volume of the prism, in cubic centimeters? 9x2 + 7x 14x2 + 7x 16x2 + 14x 28x2 + 14x
Mathematics
2 answers:
BartSMP [9]3 years ago
8 0

Answer:

it b on edge

Step-by-step explanation:


mash [69]3 years ago
5 0
Recall that the volume of a regular prism is given by the area of the base times the height.

Given that the base of the prism is a regular pentagon with an apothem of 2.8 centimeters.
The pentagon consist of 5 isosceles triangles with the apothem as the height and the side of the pentagon as the base.

Recall that the are of a triangle is given by 1/2 base times height.

Thus the area of of the pentagon base of the prism is given by
Area= \frac{5}{2} x\times2.8=7x

Therefore, the volume of the prism is given by
Volume=7x(2x+1)=14x^2+7x
You might be interested in
X is a positive integer and 15x - 43 < 5x + 2. Work out the possible values of x.​
Mice21 [21]

Answer:

x = 1, 2, 3, 4

Step-by-step explanation:

15x - 43 < 5x + 2

15x - 5x - 43 < 2

15x - 5x < 2 + 43

10x < 45

x < 4.5

x = 1, 2, 3, 4

5 0
3 years ago
Plz help, it is mathswatch
nasty-shy [4]

Answer:

2000 x 0.03 = 60

2000 + 60 = 2060

2060 x 0.03 = 61.8

2060 + 61.8 = 2121.8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What's the factor of 18 and the sum of -9?
Klio2033 [76]
Factor:-6,-3
-6-3= -9
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
vladimir1956 [14]

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

6 0
1 year ago
Pls help me this is so hard
Mama L [17]

Answer:

She is not breaking even. The discounted price is .84t, which is less than t.

Step-by-step explanation:

Retail price= 1.4

1.4×.4= .56

40% of 1.4 is .56

Subtract 40% of 1.4 from the retail price because she is marking down.

(1.4)-(.56)=.84

So the discounted price is .84t

This problem is difficult because we don't know if she sold any tea by the retail price and if she did how much did she sell.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP ASAP INSCRIBED QUADRILATERALS
    5·1 answer
  • What is the distance between −93 and 114 on a number line?
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAPPPPPPP
    7·1 answer
  • In a study of cell phone use and brain hemispheric​ dominance, an Internet survey was​ e-mailed to 2533 subjects randomly select
    8·1 answer
  • Janet gets paid $24 per hour . She heard that this is 3/4 of what Adam is paid. How much is Adam paid per hour
    14·2 answers
  • Describe corresponding elements and give an example,
    15·1 answer
  • EMERGENCY PLEASE HELP!!
    14·2 answers
  • Ned and Jack are each saving money for a new smartphone. Ned initially has $65 and plans to save $5.50 per week. Jack does not h
    15·1 answer
  • State the null hypothesis H0 and the alternative hypothesis Ha in each case. Be sure to identify the parameters that you use to
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!