1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
2 years ago
9

A store sells a 28oz. Bottle of shampoo for $1.96. It also sells a 22 oz. bottle of shampoo for $1.32. Which bottle is the bette

r deal?
Mathematics
1 answer:
garri49 [273]2 years ago
4 0

Answer:

22 oz. bottle

Step-by-step explanation:

To be able to find which of the bottles of shampoo has a better deal, we first need to find out how much they cost per ounce.

We take the price and divide it to the number of ounces in the bottle.

For the 28oz bottle:

\dfrac{1.96}{28}=$0.07 per ounce.

For the 22oz bottle:

\dfrac{1.32}{22}=$0.06 per ounce.

Now that we have the value for a single ounce from each bottle, we can simply see that we get more from the 22oz bottle than the 28oz bottle.

To explain it further, let's try to find out how much the price will be if the 22oz bottle was a 28oz bottle.

To get the value we need to multiply the price per ounce by 28 to find out if it is a better deal.

0.06 x 28 = $1.68

Even if the 22oz bottle was a 28oz bottle, we would still get a better deal from that brand.

You might be interested in
An internet start-up predicts its revenue by a straight-line method with a slope of $7000 per month. In its 6 th month it had re
Margarita [4]
Given that the method of revenue calculation is straight line method, the equation modeling this will be given by:
y=mx+c
where:
m=slope
x=time
c=initial value.
 from our question:
slope,m=$7000
time=T
y(x)=R(t)
hence the formula after the sixth month will be:
R(t)=7000T+45000




5 0
3 years ago
(5b-7)(b-7)=0 what does this mean?
Salsk061 [2.6K]

Answer:

those are the x-intercepts  

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In a kitchen there are three containers that can hold different quantities of water, as shown in the figure below:
elena55 [62]

Answer:

3x-15

Step-by-step explanation:

(x-10)+(x-5)+(x)=3x-15

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP (I’LL GIVE 15 POINTS)
Natali [406]

no se xd

<u><em>fddfdfdsfsdfsfdsfsfsd</em></u>

5 0
3 years ago
Oil is often measured in barrels one barrel can hold the 42 gallons of oil how many gallons of oil can 7 barrels hold
svetoff [14.1K]
294 gallons of oil is the answer because you do 42 and mltiply it by 7
7 0
2 years ago
Other questions:
  • 14T1,000 lb+2T1,000 lb
    14·1 answer
  • Help me pleasssseeeee! THANK YOU
    9·2 answers
  • A waterslide is 4.2 m high and has a support 2.4 m tall. If a student reaches this support
    14·1 answer
  • Which of the following shapes has an apex? Select all that apply.
    5·2 answers
  • Joe has read 140 pages of his 300 page book what percent of the book has he read
    5·1 answer
  • A vendor is using an 8 ft by 8 ft tent for a craft fair the legs of the tent are 9ft tall and the top forms a square pyramid wit
    9·1 answer
  • 9 gal/s=_____qt/min
    9·1 answer
  • PLS HELP I DO NOT UNDERSTAND THIS I WILL MARK YOU BRANLIY<br><br> What is the value of (3 × 10^-2)?
    6·2 answers
  • Can somebody please tell me if this is correct or not​
    12·2 answers
  • Which of the following sequences represents a geometric sequence?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!