Answer:
72 grams
Step-by-step explanation:
If one marshmallow weighs 7.2 all you have to do is take that times 10, which would give you 72 grams as the answer.
Answer:


Science class had a higher average
Step-by-step explanation:
Given

g(x) table
Solving (a): f(2)
We have:

So:



Solving (b): g(2)
From the given table.

Solving (c): f(4) or g(4); which is greater

So:



For g(4): Notice that in the table of g(x); g(x) increases by 2 when x increases by 1
This means that:

So




<em>Hence, g(4) i.e. Science class is greater</em>
Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb