1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
4 years ago
9

Somebody, please help!

Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]4 years ago
7 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

-2xy

-2(-1)(6)

2(6)

12

nikitadnepr [17]4 years ago
4 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

-2xy

and we know that x=-1 and y=6 so we just subsitute

-2 (-1) (6)

the answer is 12.

You might be interested in
Toyota is discounting all their 2020 cars by 21% to make room for the new 2021 vehicles. A 2020 Rav 4 has a sticker price of $23
sineoko [7]

Answer:

B $18,861.25

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help...Need help asap
luda_lava [24]

Answer:

1) $242.47

2) \frac{5}{27}

3) $1.63

6 0
3 years ago
Aaron has a digital scale. He puts a marshmallow on The digital scale and it reads 7.2 grams. How much would you except 10 marsh
madreJ [45]

Answer:

72 grams

Step-by-step explanation:

If one marshmallow weighs 7.2 all you have to do is take that times 10, which would give you 72 grams as the answer.

4 0
3 years ago
NEED ANSWER ASAP
kkurt [141]

Answer:

f(2) = 81

g(2) = 83

Science class had a higher average

Step-by-step explanation:

Given

f(x) = 0.5x + 80

g(x) table

Solving (a): f(2)

We have:

f(x) = 0.5x + 80

So:

f(2) = 0.5*2 + 80

f(2) = 1 + 80

f(2) = 81

Solving (b): g(2)

From the given table.

g(2) = 83

Solving (c): f(4) or g(4); which is greater

f(x) = 0.5x + 80

So:

f(4) = 0.5*4+80

f(4) = 2+80

f(4) = 82

For g(4): Notice that in the table of g(x); g(x) increases by 2 when x increases by 1

This means that:

g(x) = g(x-1)+2

So

g(4) = g(4-1)+2:

g(4) = g(3)+2

g(4) = 85+2

g(4) = 87

<em>Hence, g(4) i.e. Science class is greater</em>

6 0
3 years ago
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Make x the subject of h = 4(x + 3y) + 2<br><br> Plz help
    10·1 answer
  • What times what equals 120
    7·1 answer
  • ​Parallelogram ABCD​ is a rectangle. AC=2y+7 BD=3y−4 What is the value of y?
    10·1 answer
  • There are twice as many boys as girls in Mr.Brown's first period Algebra class. the class is 24 students total. How many more bo
    8·1 answer
  • Calvin fishes from a dock that is 85 inches long. Which of the following is equal to 85 inches? a. 2 yd 12 ft 1in. b. 2 yd 1ft 1
    5·1 answer
  • Need help please help me
    7·1 answer
  • Please help me on this question ​
    9·2 answers
  • Use the image below to answer the following question. Find the value of sin x° and cos y°. What relationship do the ratios of si
    14·1 answer
  • Henry divided his socks into five groups. Let s represent the total number of socks. Which expression and solution represent the
    10·1 answer
  • Estimate the solution to the system of equations
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!