Answer:
Y= 2 · 4x
Step-by-step explanation:
Answer:
27.5
Step-by-step explanation:
pythagorean theorem. a^2+b^2=c^2.
so 12^2+b^2=30^2
meaning 144+b^2=900
900-144=756
square root 756
b=27.5
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
<span>y" + 9y = 0
m^2 + 9 = 0
m = ± 3i
yH = C1 cos 3t + C2 sin 3t
yP = C3 t sin 3t + C4 t cos 3t
hope this helps </span>