1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
2 years ago
13

How many bowls of sugar can you feel with 1 kg

Mathematics
1 answer:
ra1l [238]2 years ago
4 0

We need to know the sixe of the bowls.

After you know the size of the bowls you can convert kg to the same measurement as the bowls and then solve from there.

You might be interested in
Declan draws triangle WXY. He then constructs a perpendicular bisector from vertex W that intersects side XY at point Z. What ca
Ganezh [65]

Answer:

YZ = XZ

Step-by-step explanation:

Perpendicular Bisector:

A perpendicular bisector of a line segment 'l' is a line that is perpendicular to the line segment 'l' and cuts the line segment 'l' into two equal parts.

Given:

1. A triangle WXY.

2. A perpendicular bisector from vertex W that intersects XY at point Z.

Conclusion based on the drawing:

a. Z is the midpoint of the line segment XY because point Z lies on the perpendicular bisector of XY.

b. Hence, XZ = YZ.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 12 inches in 1 foot and 5,280 feet in 1 mile. Elena ran 2 1/2 miles.
Maru [420]

Answer:

can you plzz write the full question

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me this is due today
Evgen [1.6K]
Split the room into 2 rectangles 
area =  5*4 + 3*3  = 29 sq ft

So the cost is 29*8 =  $232
6 0
3 years ago
What is the skipping sequence of 90,92,__,__,99,__
DaniilM [7]

that is not possible cause the first 2 indicate that the pattern is counting by 2s


5 0
3 years ago
Independent practice question 8=-12+5y
kodGreya [7K]
Y= 4

Have a great day :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
    14·2 answers
  • Talia has 162 pictures to put in photo album if she wants only four pages which Colour albums could she use
    8·1 answer
  • 2 dived by 440 eplain please
    15·1 answer
  • Mark rolls 2 fair dice and adds the results from each.
    15·1 answer
  • Help friends please :(
    12·1 answer
  • The cost of a 4 pack of apple juice is $ 2.24. Write an equation that relates the cost in dollars, y, to the number of apple jui
    8·1 answer
  • Given the equation, y=2x+5 evaluate when x=2.
    5·1 answer
  • Elizabeth wants to rent a cart to carry her picnic items. The cost of the cart is represented by the equation c = 8 + 3h where c
    10·1 answer
  • The on-campus Starbucks store sells an average of 4,000 cups of coffee per day. Assuming the store is open 365 days per year and
    14·1 answer
  • PLEASE I NEED URGENT HELP<br> Find the measure of angle w in the parallelogram
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!