1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
3 years ago
5

A 1 quart container of oil cost $2.89 a case of 12 1 quart containers cost $28.56 how much is saved per container by buying the

oil by the case
Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]3 years ago
3 0
1= 2.89
12= 28.56


so, 28.56/2.89= 9.88 so per each container saved by buying oil is 9.88 dollars
You might be interested in
(show ur work) You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
vesna_86 [32]

Answer:

8 dollars per pound

Step-by-step explanation:

40 divided by 5 will give you the $/lb

40/5=8 so its $8/lb

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
(3x-5) (7x+5) find x
jeka94

Answer:

I

Step-by-step explanation:

3x-5+7x+5+90=180

x=9

6 0
2 years ago
Geometry please help
Gennadij [26K]

Answer: I think the answer is 19

Step-by-step explanation:

pls mark brainliest

6 0
3 years ago
Divide.
inysia [295]

Answer:

\frac{406}{27}  or 15\frac{1}{27}

Step-by-step explanation:

we have

\frac{1,218}{81}

decompose the numbers in prime factors

1,218=(2)(3)(7)(29)

81=3^4

substitute

\frac{1,218}{81}=\frac{(2)(3)(7)(29)}{3^4}

simplify

\frac{(2)(7)(29)}{3^3}=\frac{406}{27}

Convert to mixed number

\frac{406}{27}=\frac{405}{27}+\frac{1}{27}=15\frac{1}{27}

3 0
3 years ago
Expand the expression: 7(10s-10)
olga nikolaevna [1]

Answer: 70s - 70

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The standard form of the equation of a parabola is v=7x^2+14x+4
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWER THIS ASAP!!!
    10·1 answer
  • 65 points! PLEASE HELP!!!
    13·1 answer
  • If elephant grass grows 2 1/4 inches a day, how many inches will it grow in 9 days?
    13·2 answers
  • Tim bought some 25 cent and some 29 cent stamps. He paid 7.60 dollars for 28 stamps. How many of each type of stamp did he buy?
    12·1 answer
  • What is a solution set
    13·1 answer
  • There are 16 girls and 20 boys in the school band. Express an equivalent ratio of boys to total number of students in the school
    7·1 answer
  • What does X equal??<br> Help quick
    7·1 answer
  • (3, -2) belongs to the solution set of the system of inequalities given below:
    14·1 answer
  • If a2 -2ab + b2 = 9 and a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!