1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
2 years ago
13

Find the area of the shaded triangle

Mathematics
1 answer:
Ivanshal [37]2 years ago
6 0

Answer:

18 square units

Step-by-step explanation:

The square shows you the width and height of the triangle.

The area of any triangle if equal to 0.5 * width * height, so:

0.5 * 6 * 6 = 3 * 6 = 18 square units.

You might be interested in
what do i write for this " Write a problem that requires adding 1 to the quotient when interpreting the remainder."
Mariana [72]
You should write a ( real world situation ) question that can only have whole numbers as a solution because you would divide and then you can not have a fraction left over so instead you add one. For instance there are 132 students going on a field trip. 20 students can fit on each bus. how many buses are needed? 7 because when you divide 132 by 20 you get 6 remainder 12. You can not just make 12 students walk to the location so you would add an extra bus.
6 0
3 years ago
508,372 in word form
Mars2501 [29]
Five hundred and eight thousand three hundred and seventy two
3 0
3 years ago
The temperature outside dropped 13 F in in 7 hours. The final temperature was -2 F. What was the starting temperature?
butalik [34]

the final temperature was -2 F, and that reflects a drop of 13 units, so


-2------0------------------------------------------------------+11.

8 0
3 years ago
The cost of hiring a surfboard involves an up-front fee plus an hourly rate. Three hours of hire costs $50 and 7 hours costs $90
siniylev [52]

Answer:

...... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

6 0
3 years ago
What is 4×5/8 please write the correct answer
wel
The answer would be 2.5.

hope this helps (;

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The 2s in 6,228 was
    12·1 answer
  • How to divide 0.62 divide 0.01
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B3%5D%7B1000%7D%20%20%2B%20%20%5Csqrt%5B3%5D%7B8%7D%20" id="TexFormula1" title=" \
    11·1 answer
  • Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost
    6·1 answer
  • A map has a scale of 2 inches : 24 mi. If clinton and oak Grove are 48 mi apart then they are how far apart on the map?
    9·1 answer
  • Translate the sentence into an inequality. Twice the difference of a number and 8 is at least 26 . Use the variable w for the un
    14·1 answer
  • Find the value of 4b + 3c - 12d if b=-2 c = 5 d = -3
    7·2 answers
  • 7. You deposit $675 in a savings account that earns 6% interest compounded monthly.
    7·1 answer
  • The Robotics Manufacturing Company operates an equipment repair business where emergency jobs arrive randomly at the rate of thr
    15·1 answer
  • Approximately 19% of physics majors in the US are women. To test whether your college differs significantly from the national av
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!