1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
2 years ago
9

Given YZ tangent to J at point Y, and the mWYZ =104 what is the mWXY

Mathematics
1 answer:
ElenaW [278]2 years ago
5 0

Answer:

152

Step-by-step explanation:

m \angle {WYZ}=104 is given, and the angle next to it is a supplement. (Unfortunately, that angle can't be named in the usual way because there is no labeled point "southeast" of point Y.)

That angle has measure 180 - 104 = 76.

Now arc WXY's measure is <u>twice</u> the measure of this angle, so mWXY = 2(76) = 152.

You might be interested in
What is a prime factorization of 42 pls help :)
Darya [45]

Answer:

6,7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Do all 4 pls hahahahahhahahahahaha
riadik2000 [5.3K]
1.-4
2.-6
3.2
4.-2
here you go.
5 0
2 years ago
The triangles are similar. The ratio of the lengths of their corresponding sides is 25:45, or 5:9. Find the ratio of their perim
TEA [102]
<span>ratio of their perimeters and the ratio of their areas would be </span>5:9 and 25:81
6 0
3 years ago
Please this is a test
amid [387]
5

you use the formula a^2+b^2=c^2

a=3, b=4

3*3=9 and 4*4=16

16+9=25

square root of 25 is 5.


5 is the answer
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this? It’s unit rates with price. Question: 6 feet of ribbon for $19.20​
lbvjy [14]

Answer:

OOPEEEEEEEEEEEEEEEE

Step-by-step explanation:

The answer is,

4.53

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • so if i have 2 brands of fruit snacks and one of them costs 48.60 and the other brand is 40.15 which brand cost less per pound
    10·1 answer
  • Six x plus nine over nine equals negative five
    10·1 answer
  • 9x multiplied by 9x -4x-5=0
    14·1 answer
  • Estimate the quotient 6.1 divided by 8
    14·1 answer
  • The figure shows the front side of a metal desk in the shape of a trapezoid.
    6·2 answers
  • A listing posted by a restaurant chain gives, for each of the sandwiches it sells, the types of fillings for the sandwiches, num
    13·1 answer
  • Which equation goes through the point (-7, 3) and is parallel to y = −8x + 1?
    15·1 answer
  • Carter has 37 coins, all nickels and dimes in his piggy bank. The value of the coins is $3.10. How
    11·1 answer
  • Word bank please help
    9·1 answer
  • What is a factor of thirty six?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!