1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arsen [322]
3 years ago
11

You buy butter for $3.31 a pound.

Mathematics
2 answers:
Sav [38]3 years ago
8 0

Answer:

$0.23

Step-by-step explanation:

Theres 16 ounces in a pound. 16-1.7=14.3

divide $3.31 by 14.3

0.23

dusya [7]3 years ago
4 0

Answer: $0.36

Step-by-step explanation:

Given : You buy butter for $3.31 a pound.

i.e. cost of 1 pound of butter = $3.31

Also, 1 pound = 16 oz

Using UNITARY METHOD ,

1 oz = \dfrac{1}{16}\text{ pound}=0.0625\ oz

i.e. cost of 1 oz of butter = 0.0625 x  cost of 1 pound of butter

0.0625 x $3.31 =$ 0.206875    ≈ $0.21

One portion of the onion compote requires 1.7 oz of butter.

The cost of 1.7 oz of butter = 1.7 x cost of 1 oz of butter

1.7 x $ 0.21= $0.357≈ $0.36   [Rounded to the nearest cent]

Hence, the butter for one portion costs $0.36  .

You might be interested in
A cylinder has a base radius of 4m and a height of 6m. What is its volume in cubic m,
BlackZzzverrR [31]

Answer:

301.4

Step-by-step explanation:

Volume of a cylinder=pi*r^{2}*h.  Assuming you want 3.14 for pi, we can substitue the 4m for r, 6 for h and 3.14 for pi.

V=3.14*4^{2}*6

V=301.44

Since you want to round to nearest tenths, the answer is 301.4

8 0
3 years ago
Janet is designing a frame for a client. She wants to prove to her client that m ZAGE > mCHE in her sketch. What is the missi
nalin [4]
The question isn’t clear, can you write it better so I can understand?
5 0
3 years ago
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
2 years ago
Every summand of an expression is called a???
cricket20 [7]

Answer:

I think it's called a term.

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
The price of a skateboard is $55.00 What will the new price be after a<br> 17% decrease ?
lora16 [44]

Answer:$45.65$

Source:trust me bro

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which fraction is between 0 and 50/100
    15·2 answers
  • Solve the equation. 3x + 6 = 24
    9·1 answer
  • The longest side of an eye cute isosceles triangle is 8 cm round to the nearest 10th what is the smallest possible length of one
    8·1 answer
  • Find the volume of a cylinder with a height of 6 cm and a radius of 3 cm.
    9·1 answer
  • Evaluate (if possible) the sine, cosine, and tangent of the real number. (If not possible, enter IMPOSSIBLE.)
    5·1 answer
  • F(x) = x^2. What is g(x)?​
    7·2 answers
  • Evaluate (distributive property)
    5·1 answer
  • List the possible rational roots and actual rational roots for the equation x^3-2x^2+x+18=0
    9·2 answers
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST (sketch the graph of each function)
    5·1 answer
  • Do the ratios 10:20 and 2:24 form a proportion?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!