1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aneli [31]
3 years ago
14

PLEASE HELP ME!!! GEOMETRY! Please help me find the proofs that I would use in parts a and b.

Mathematics
1 answer:
-Dominant- [34]3 years ago
5 0

a) substitution   (refer to statements 1 and 2)

b) definition of supplementary

c) subtraction property of equality

You might be interested in
How do you decide if a decimal is a rational​ number?
Bogdan [553]
You decide if it has a pattern if it is a repeating pattern then it is a rational number decimal however if it a decimal with no pattern it is irrational
6 0
2 years ago
What is the slope of this line!
vesna_86 [32]

Answer:

-1/3

Step-by-step explanation:

Slope is rise over run which is -1 over 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Semenov [28]
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
100 POINTS HELP ME PLZZ
Alja [10]

Answer:

24 x 24 x 36=1728 or

24+24+36=84

hope this helps :) plz brainliest if does

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company makes glass paperweights in the shape of a square pyramid. The base of
Serhud [2]

Step-by-step explanation:

D) 12 in3

How to get the volume

length x width x height

in this case it be

base x height

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which number has a 3 with a value 1 tenth
    15·1 answer
  • Each ruby in the crowns 1/2carat.How many total carats are the rubies?
    11·2 answers
  • What number in standard form represents one thousand millions
    14·2 answers
  • Hilda currently has 120 dollars in her saving account and plans to save 30 dollars
    15·1 answer
  • Help please .!!!!!!!!?
    11·2 answers
  • Wich are perpendicular lines?
    11·1 answer
  • Can someone give me the answer for this?
    8·1 answer
  • Where is EF to the nearest tenth??
    15·1 answer
  • Which of the a-values satisfy the following inequality? 7 + a < 11 Choose all answers that apply: А a = 3 B a = 4 a = 5​
    11·2 answers
  • A product of 9 and number plus one is 19. Write an equation?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!