1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
3 years ago
9

4. Dan and Laura had to pay to sign up for swim lessons, and then they paid a certain amount per lesson. Dan

Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
5 0

<u>Answer:</u>

Mitch has taken 17 complete lesson and 60% of one last lesson.  

<u>Solution: </u>

Dan and Laura needs to pay certain amount for swimming lessons.

Dan took four lessons and paid $ 100

Laura took 8 lessons and paid $ 200.

Need to calculate number of lessons taken by Mitch when amount paid by Mitch = $440.

Let’s first calculate price of one lesson.

For 4 lessons of Dan, payment = $100

So for 1 lesson of Dan, payment \frac{100}{4} = 25

For 8 lessons of Laura, payment made = $200

So for 1 lesson of laura, payment made = \frac{200}{8} = 25

So clearly cost of 1 lesson = $ 25.

So <em>number of lessons taken by Mitch</em> = Amount spent / cost of 1 lesson

= \frac{440}{25} = 17.6

So Mitch has taken 17 complete lesson and 60% of one last lesson.

You might be interested in
Determine the Y intercept PLEASE HELP!!<br> X Y<br> -3 -3<br> 0 -1<br> 3 1
BartSMP [9]
You are adding two each time
4 0
3 years ago
3) show that the two lines with the given slopes are parallel, perpendicular neither. My₁ = 3/4 M₂ = 12/16 . solve it by showing
Jet001 [13]

Parallel lines have equal slope so

  • M1-M2=0

Lets check

  • M1=3/4
  • M2=12/16=3/4

Now

  • M1-M2
  • 3/4-3/4
  • 0

Lines are parallel

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A name brand cereal is on sale and costs $4.50 for an 18.2oz box. The great value brand version of the cereal costs $4.03 for a
KengaRu [80]

Answer:

You do 4.50 divided by 18.2 and that equals 0.25 cents Pero oz and then you do 4.03 divided by 13.1 which that equals 0.31 cents per oz which that would mean the name brand cereal that’s on sale cost less Per oz

6 0
3 years ago
When comparing two data sets, Kimberly uses the median and IQR after determining that the mean and MAD do not accurately represe
77julia77 [94]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the absolute value of -29 less than 29?
Verdich [7]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

The absolute value is EXACTLY 29, so.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Express 754,96 correct to one significant figure and to one decimal place
    8·1 answer
  • Roni wants to write an equation to represent a proportional relationship that has a constant of proportionality equal to 7/25. S
    12·2 answers
  • Help me pls!! Only if you know it 30 points
    15·1 answer
  • If DE=4x+10, EF= 2x-1, and DF=9x-15, Find DF
    15·1 answer
  • Using a Table to Multiply Multivariable Polynomials What is the product of 6x – y and 2x – y + 2? 8x2 – 4xy + 12x + y2 – 2y 12x2
    5·1 answer
  • Express 2 3/5 as a decimal.
    11·2 answers
  • NY Giants jackets sell for $80, there's a 8% sales tax. find the total cost.
    9·1 answer
  • What is the domain of y= tan(x)?
    12·1 answer
  • Find the midpoint of the segment with the given endpoints (7, -7) and (-8,4)
    11·1 answer
  • Find the value of a.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!