$29 dollars is the overall change in his account. The reason that this is correct is because if you make a number line -4 is exactly 29 units away from 25.
Answer:
60 ounces
Step-by-step explanation:
A certain mixture of paint contains 5 parts white paint for every 4 parts blue paint, that is, the white paint (w) to blue paint (b) ratio is 5:4. We can apply this ratio to different units such as ounces. This means that the mixture has 5 ounces of white paint to 4 ounces of blue paint. If a can of paint contains 75 ounces of white paint, the ounces of blue paint in the can are:
75 oz w × (4 oz b/5 oz w) = 60 oz b
86/7 = 12.28 days worth
so they will run out on the 13th day of the next month
The parade stopped 136 times you simply divide the number of floats by 6 to find the answer.
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper