1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DochEvi [55]
2 years ago
11

Change 1/7 to a decimal. Show your work

Mathematics
2 answers:
Jlenok [28]2 years ago
7 0
0,14285714...
You just have to divide 1%7
Rama09 [41]2 years ago
3 0
Its 0.14285714 thats the answer
You might be interested in
100%
julsineya [31]

Answer:

55/200 in percentage is 27.5 percent

So answer is 27.5

3 0
3 years ago
Please help!!!!!!!!!!!​
topjm [15]

184.19 cm²

IF I WAS CORRECT PLEASE THANK ME. =)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gary is 3 years older than twice the age of His sister Elena which shows an equation for this situation
Lynna [10]

Answer: G = 2E + 3

<u>Step-by-step explanation:</u>

Let E represent Elena's age.

Then Gary(G) is two times Elena(E) plus 3 --> G = 2E + 3

8 0
3 years ago
Its on the picture, plz go fast
Naily [24]

Answer:

Elimination

Step-by-step explanation:

You would not do substitution since it would not work so you do elimination since the 4y and -4y eliminate then you just solve for it.

7 0
2 years ago
ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of dafodill bulbs for a total of $198 grace spent $254 buying 14 packages of tu
sasho [114]

Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer both parts a and b for full credit. (If you know the answer, answer It. If you don't, don't answer.)
    13·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • What is the value of X enter your answer in the box
    13·2 answers
  • 1/2x+3=2/3x+1<br>what's the answer​
    13·1 answer
  • Compare the graph of f(x)=6^x and the graph of g(x)=6^x-12.
    6·1 answer
  • Identify all of the following that are prime numbers​
    13·1 answer
  • A number cube is rolled three times
    6·1 answer
  • Riley invested $5,100 in an account paying an interest rate of 7\tfrac{3}{4}7 4 3 ​ % compounded quarterly. Ryan invested $5,100
    8·1 answer
  • Dr. black is standing 15 feet from a streetlamp. the lamp is making his shadow 8 feet long. he estimates the angle of elevation
    8·1 answer
  • Help me pls im begging yall​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!