Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
Answer:
8 hours
Steps:
Train 1:
Hours: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Miles: 75, 150, 225, 300, 375, 450, 525, 600
Train 2:
Hours: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Miles: 0, 0, 100, 200, 300, 400, 500, 600
Is it 3b-2a=5a-6
or
3b+2a=5a-6
you are missing the sign of 2a
3:5 my answer has to be 20 characters so im just typing the rest of this to answer your question.