1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
3 years ago
6

Please help me out with my question

Business
2 answers:
Mnenie [13.5K]3 years ago
5 0

Nice answer ZNK. If you look up a definition for a progressive tax, it is not the way the American Government figures out. They way you have done it is the way Uncle Sam does it.

telo118 [61]3 years ago
4 0

Answer:

B. $8293.75  

Step-by-step explanation:

<em>On first $9 225:</em>

Tax =     $9225 × 0.10 = $  922.50

<em>On next $28 225: </em>

Tax = $28 225 × 0.15 =   4233.75

<em>On last $12 550</em>:

Tax = <u>$12 550</u> × 0.25 = <u>  3137.50 </u>

        $50 000             $8293.75

This isn't exactly the same as on your answer key.


You might be interested in
Research indicates that 17 percent of consumers recognize the Flatfeet brand of athletic wear. If there are 30,000 consumers in
jenyasd209 [6]

Answer:

5,100 Consumers

Explanation:

The 17% of the total consumer recognize Flatfeet brand which means:

Consumers who recognize Flatfeet = Total Consumers * percentage of people that recognize the brand

Here

Total consumers are 30,000

And

Percentage of people that recognize the brand is 17%

By putting values, we have:

Consumers who recognize Flatfeet Brand = 30,000 * 17%

Consumers who recognize Flatfeet Brand = 5,100 Consumers

3 0
4 years ago
(b)<br>Examine the common mistake that lead to a closure of a<br>business.​
ale4655 [162]
Maybe a product didn’t work out, a bad review from a customer or client, health inspections didn’t pass etc..
8 0
3 years ago
Production Volume4,000 Units5,000 UnitsDirect Materials$85.80 per unit$85.80 per unitDirect Labor$56.10 per unit$56.10 per unitM
guapka [62]

Answer:

4300 units would cost  $ 898461 or $ 208.9 ≅ $ 209 per unit

Explanation:

Production Volume                   4,000 Units       5,000 Units

Direct Materials                 $85.80 per unit        $85.80 per unit

Direct Labor                     $56.10 per unit             $56.10 per unit

Manufacturing overhead   $73.60 per unit           $62.10 per unit

Total Manufacturing Costs   $ 215.5 per unit         $ 203.7 per unit

The best estimate of the total cost to manufacture 4,300

4000 units at $ 215.5 = $ 862,000

5000 units at $ 203.7= $1018500

9000 units would Cost = $ 862,000+$1018500= $ 1880500

We have taken the total of the two costs and then divided with the number of 9000 units to get an average price as the fixed costs are decreasing as the number of units increase from 4000 to 5000.

4300 units would cost = $ 1880500/ 9000 * 4300= $ 898461 or $ 208.9 ≅

$ 209 per unit

5 0
3 years ago
In an attempt to alter consumers' cognitive component of their attitude toward the Pepsi brand of cola, a freshness date was add
jenyasd209 [6]

Answer: ADD BELIEF STRATEGY

Explanation:In the given case Pepsi used the add beliefs strategy to change the mindset of the customers in the market. The add belief strategy in marketing is focused on increasing the confidence of the customer in the product.

By adding the freshness date on the cans, Pepsi was sending a message that they care for the health of the customers, thus, winning their confidence.

3 0
3 years ago
How long after my taxes are accepted will i get them?.
sergij07 [2.7K]

answer :in less than 21 days

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Erin has been asked to maintain a​ "live" website.​ therefore, she needs to​ __________.
    14·1 answer
  • A high-production operation was studied during an 80-hr period. During that time, a total of seven equipment breakdowns occurred
    11·1 answer
  • The following standard costs pertain to a component part manufactured by Bor Co.:
    9·1 answer
  • According to Hofstede's framework, a culture that scores low on ________ is characterized by individual stability and reputation
    7·1 answer
  • Tommy’s Tile Service is planning on purchasing new tile cleaning equipment that will improve their ability to remove tough stain
    12·1 answer
  • Miranda is an executive for a company that manufactures dental tools. Her company prefers to measure progress by what percentage
    6·1 answer
  • Jay-Zee Company makes an in-car navigation system. Next year, Jay-Zee plans to sell 20,000 units at a price of $340 each. Produc
    10·1 answer
  • A share of common stock just paid a dividend of $1.00. If the expected long-run growth rate for this stock is 5.4%, and if inves
    10·1 answer
  • If a contingency in a purchase agreement is not fulfilled despite a good faith effort to fulfill it, the party who benefits from
    9·1 answer
  • When seeking financial backing from a venture capitalist, a small business owner should realize that the venture capitalist will
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!