1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
5

There are two questions there. Feel free to just answer one. I’m stuck on these last two.

Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]3 years ago
7 0

Answer:

Someone already answered so you mine will be useless, anyway have a nice day :D

Step-by-step explanation:

arlik [135]3 years ago
3 0

Answer:

7. option D

8. option D

Step-by-step explanation:

7.  we can assume the height of the radio tower to be x. We're given with its shadow,the height of the person and also their shadow. Since we have 3 known values and an unknown, we can make a proportion comparing the tower's height to the height of the person.

∴ 6/10 = x/ 400

⇒ x= (6 * 400)/10 = 240 feet.

8.  The question is similar to the above question where again we have 3 knowns and one unknown. Let us assume the length to be x. We'll again compare the length of the two photographs and make it as a proportion.

∴ 4/6 = x/10

⇒ x = (4 * 10)/6 = 6.7 in

Hope that answers your questions!

You might be interested in
A gardening company plants 10 trees in 2 hours.
o-na [289]
Well what I would do is how much do I have to multiply by to get 150 trees which is 1.5. So now we take the 1.5 and the 2 hour multiply them and now we have 3. 3 hours is your answer
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes the expression 3 + 2 ÷ y? (1 point) The quotient of y and the sum of 3 and 2 The quotient of the
Gelneren [198K]

Answer:

The sum of 3 and the quotient of y and 2.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
an auto repair shop charges $25 an hour they say your muffler needs to be replaced for $65 it takes them 2.5 hours to fix your c
Levart [38]

Answer: $130.50

Step-by-step explanation:

2.5 hours= $25 an hour

25+25+12.50=$62.50

Muffler=$65

65plus62.50

Total= $130.50

5 0
3 years ago
Help please! It's a quiz. will mark brainliest for correct answer!
yarga [219]

Answer:

you first start by making your equation: 45 +.25x = 70 +.15x. then subtract .15x from both sides. it should look like 45 +.10x = 70. subtract 45 from both sides then you get .10x = 25. divide 10 to both sides and you get 250. so the two companies will be the same at 250 texts.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can someone help meee
Natalka [10]
Angle B is also 54° because they are vertically opposite angles.

Now, you do 54+54=108 and then 360-108=252. (The angles should always add up to 360, so remember that) Because angles C and D are also vertically corresponding angles, they add up to 252, and each measure 126°
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound
    8·2 answers
  • Is this a proportional equation? Explain your answer. y=-3/5x
    8·1 answer
  • 148/27 as a mixed number
    9·1 answer
  • Evaluate this piecewise function
    11·1 answer
  • Find the output, y, when the input, , is 30.<br> y= 14 - 0.5.2
    5·1 answer
  • I NEED HELP ASAP Before School! Please. One/Two Stepp Equation Word Problems | Define The Variable For Each Problem.
    11·2 answers
  • How can you tell if an element has been oxidized?
    6·1 answer
  • Which fraction can be replaced with 0 when estimating with fractions?
    14·2 answers
  • Anyone can help with the math question plz
    11·1 answer
  • PLS HELP ME PLS ITS DUE​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!