Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
Given
A =
bh
a. substitute b = 6 and h = 5 into the formula
A =
× 6 × 5 =
× 30 = 15 units²
b.
Multiply both sides of the formula by 2
2A = bh, that is
bh = 2A ← divide both sides by b
h =
=
=
= 8
c
Using
bh = 2A ← divide both sides by h
b =
=
=
= 6
Answer:1,2,4,5, I just took the test
Step-by-step explanation:
Geometric mean of a and b is:


=
40Answer:
B ) 40
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle
I think the answer is (x-2 ) x ( x+2)