1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
n200080 [17]
3 years ago
12

Evaluate each function. k(n) = n2 – 4; Find k(–7)

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

k(n) = n2 – 4

k(–7)=(-7)² – 4 = 49 -4 = 45

You might be interested in
1/9, -0.1, -2/12 in order
Basile [38]

Answer:

-2/12, -0.1, 1/9

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
+ 2h + 5 when g = 3 and h = 6.
Rudik [331]
Is this the whole problem because I don’t see a “g”
Anywhere I’m the problem
5 0
3 years ago
What is the product of any number, x, multiplied by 1? explain how you know
gulaghasi [49]
Any number multiplied by 1 is the number. Think about it this way. If I have 1 group of 8 apples, how many apples do I have? I have 8 apples :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Sun is about 26,000 light-years from the center of the Milky Way Galaxy. What is another way to write 26,000? 10×26 10×260 1
aev [14]

Answer:

The another way to write 26,000 = <em><u>10×2,600</u></em>.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello any help here?
natima [27]
I sorry I don’t know this one
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help Please . Thanks
    12·1 answer
  • What is the better deal: Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00
    12·1 answer
  • I WILL GIVE YOU 35 points if you help me cheat. For each of the equations below, determine wether the given value is a solution
    5·1 answer
  • The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides. Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the
    14·1 answer
  • A line passes through (10,4) and (13,-11). Write the equation of the line in standard form.
    8·1 answer
  • Explain how you got the answer first two gets branliest
    10·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • Please help! I will mark brainliest for correct answer and explanation! please and thank you in advance!
    14·2 answers
  • Select the scenario that could be modeled by each of the given equations. For each equation, the variable c represents the cost
    12·1 answer
  • A die is rolled 100 times. A 1 is rolled 20 times, a 2 is rolled 14 times, a 3 was rolled 20 times, a 4 was rolled 15 times a 5
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!