1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
8

Judy, looks after Kaelyn's four-year-old twins so Kaelyn can go to work (she drops off and picks up the twins from Judy's home e

very day). Since Judy is a relative, Kaelyn made sure, for tax purposes, to pay her mother the going rate for child care ($6,360 for the year). What is the amount of Kaelyn's child and dependent care credit if her AGI for the year was $36,60
Business
1 answer:
MrRissso [65]3 years ago
4 0

Answer:

$1,440

Explanation:

Judy is not a dependent relative of Kaelyn, therefore the expenditures are qualified up to $6,000 (for two qualifying persons).

Thus the applicable percentage is 24%.

($6,000×24%)

=$1,440 allowable credit

Therefore the amount of Kaelyn's child and dependent care credit if her AGI for the year was $36,600 will be $1,440

You might be interested in
The spaghetti sells 340 units per week at $12 per plate. The steak sells 212 units at $16 per plate. Which has the higher
stepan [7]

Answer:

a) Spaghetti

Explanation:

Dollar value means the actual amount raised from selling. In this case,

spaghetti will have  dollar sales of:

=340 x $12

=$4,080

Steak

=212 x $16

=$3,392

Therefore, spaghetti has higher dollar sales.

4 0
3 years ago
In 2009, Modern Electronics, Inc. produced 60,000 calculators, employing 80 workers, each of whom worked 8 hours per day. In 201
denis-greek [22]

Answer:

a.  Production decreased by 4 percent

Explanation:

In 2009, production: 60,000 units

Hours worked per day: 80x8= 640 hours

Productivity= 60,000/640 hours =93.75 units per day

In 2010: production: 76 500 units

Hours worked per day= 85x10= 850 hours

productivity= 76,500/850= 90  units per day

In 2010, production decreased by 3.75 per day. (93.75-90.00)

percentage decrease= (3.75/93.75) x 100=4

In 2010 production decreased by 4 percent

4 0
3 years ago
The product of sports marketing at the university of alabama are seats at the home games.
Lapatulllka [165]
The answer is true because it is true

3 0
4 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
4 years ago
Had columbus's voyage acquired wealth for spain, he was supposed to keep what amount?
kotegsom [21]
He was supposed to keep 10%.
The 10% share was one of the columbus demand' when both columbus and the crown agreed to the terms for his voyage fundinsg.
But, since <span>he had been relieved of his duties as governor, the Crown no longer feel obligated to honour the term of the contract.</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Spade and Marcher Corp. manufactures and sells toy guns. These toy guns are a perfect imitation of real weapons. Inspired by Spa
    12·1 answer
  • Which of these statements about reverse logistics is BEST? A. Reverse logistics systems are usually more cost-efficient than for
    14·1 answer
  • Blue Spruce Architects incorporated as licensed architects on April 1, 2022. During the first month of the operation of the busi
    6·1 answer
  • In a certain economy, jam and bread are produced, and the economy currently operates on its production possibilities frontier. W
    8·1 answer
  • Suppose the banking system currently has $400 billion in reserves, the reserve requirement is 8 percent, and excess reserves amo
    12·1 answer
  • Banks offer higher interest rates on eurocurrency deposits than on deposits made in the home currency because eurocurrency depos
    14·1 answer
  • A foreign currency ___________ is a contract giving the purchaser (the buyer) the right, but not the obligation, to buy or sell
    5·1 answer
  • Unique Company provided the following budgeted data for July:Direct materials $60,000Direct labor $35,000Overhead $100,000Beginn
    15·1 answer
  • In a period of steep increases in interest rates, which issuer is most likely to be negatively affected
    15·1 answer
  • Bank Reconciliation Statement is prepared<br> by:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!