1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
3 years ago
7

A pack of 24 cans costs £6. Work out the cost of 5 cans.

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]3 years ago
6 0
<span>24 cans costs £6

6/24 = 0.25 each can

5 * 0.25 = </span><span>£1.25

answer: </span>£1.25 for <span>5 cans</span>
FinnZ [79.3K]3 years ago
5 0
1.25 because you divide 6 by 24 cans and just multiply it by 5


You might be interested in
Two different factories both produce a certain automobile part. The probability that a component from the first factory is defec
Ulleksa [173]

Answer:

a. 55.56%

b. 44.44%

c. 3.33%

d. 33.33%

Step-by-step explanation:

total supply =  180

a. In the first factory the total number obtained = 100

probability that the chosen part is from the first

= 100/180

= 0.5556

= 55.56%

b. In the second factory total = 80

probability that the chosen part is from the second

= 80/180

= 0.4444

= 44.44%

c. probability that part chosen at random from 180 is defective

= 2% * 0.5556 + 5% * 0.4444

= 0.02*0.5556 + 0.05*0.4444

=  0.011112 + 0.0222

= 0.03331

= 3.33%

d. probability it came rom the first factory if it is defective

\frac{0.02*0.5556}{0.02*0.5556+0.05*0.4444}

= \frac{0.011112}{0.011112+0.0222}

= \frac{0.011112}{0.033312}

= 0.33357

= 33.33%

5 0
3 years ago
17/26 in simplest form
zzz [600]

since 17 is a prime number and 26 is not a multiple of 17

17/26 is in simplest form

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
20194+9283 - 372 = ? <br><br>will give brainliest or whatever ‍
klemol [59]

20,194+9,283 - 372 = 29,105

6 0
4 years ago
Dont guess!<br> I will mark brainliest if its correct!<br> Also no links!
GREYUIT [131]

Answer:

The correct answer will be; B or 40.

Step-by-step explanation:

Because when the ratio of boys changed from 8 to 32, it increased by "time 4" (8*4 = 32), so the same pattern will be followed for girls, multiplying the number that you already have by four; 10 (amount of girls given) * 4 = 40.

Hope this helped, Good Luck!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Stuck On this one too. Think I’m missing a step
Elis [28]

Answer:

The answer is B) 152

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need to know the equation of this answer
    12·2 answers
  • Which tribe uses irrigation, so that they can grow crops and maintain their sedentary lifestyle? Apache Caddo Karankawa Jumano
    7·1 answer
  • Pls help I appreciate it thanks
    8·1 answer
  • Researches find that there are 60 raccoons on a island when they return a year later they find there are 84. What is the annual
    13·1 answer
  • 2. Which statement best describes the relationship between the two given equations?
    8·2 answers
  • Hi i need hlp wats 23+1 :(
    12·2 answers
  • n 1992, Jason bought a gallon of gas for $1.18. Yesterday, he bought a gallon of gas for $2.07. What is the percentage increase
    15·1 answer
  • An interpretation of data is?
    10·2 answers
  • The length of a rectangle is 10 yd less than three times the width, and the area of the rectangle is 77 yd^2. Find the dimension
    10·1 answer
  • A line passes through (2, 8) and (4, 12). Which equation best represents the line? y = 1 over 2 x 6 y = 2x 7 y = 2x 4 y = 1 over
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!