A pack of 24 cans costs £6. Work out the cost of 5 cans.
2 answers:
<span>24 cans costs £6
6/24 = 0.25 each can
5 * 0.25 = </span><span>£1.25
answer: </span>£1.25 for <span>5 cans</span>
1.25 because you divide 6 by 24 cans and just multiply it by 5
You might be interested in
She would need to buy 75% of the dress Bc 100%-25% is 75%
Answer:
-1/2
Step-by-step explanation:
5(3 +x) – 2 = (5+3)*(5+x)
(8-2)*(5x-2)
6*5x-2
this Is what I came up with.
15:20
15 to 20
15/20
3:4
3 to 4
3/4