Answer:
<em>Good luck!</em>
Step-by-step explanation:
.
The answer would be 18 square units
Step-by-step explanation:
When talking about surface area, just add up all the units that is listed in the question. - just a tip ;)
Anyways, Hope this helps!! If it's wrong, feel free to curse me out.. haha...
First we need to know how much each pen costs. So we take 11.77 and divide it by 11. That gives us 1.07 per pen. So answer choice A has 4 pens for 4.44, so we need to multiply 1.07 x 4. That gives you 4.28, so we know that isn't the correct answer. For option B, we need to multiply 1.07 x 5. That is 5.35, so that also can't be the answer. For C, we need to do 1.07 x 6, and that gives us 6.42. So we know the correct answer is option C.
Answer: (x2 – 1) – 5(x – 1)