1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
2 years ago
15

What is bigger 75%or 19/25

Mathematics
2 answers:
ozzi2 years ago
6 0
19/25 is bigger because if you split it into to many pieces it would get smaller.
IrinaK [193]2 years ago
5 0

75% is bigger than 19/25. This is because 75% as a decimal is .75, and 19/25≈.68, which can be turned into 68% and 75 is bigger than 68 so 75%>19/25.

Hope this helps you, have a BLESSED and wonderful day, as well as a safe one!

-Cutiepatutie ☺❀❤

You might be interested in
You roll a twelve-sided die (having values one through twelve on its faces). What is the probability that the value of the roll
Tom [10]
I think it’s 1/12 exactly you have a one in 12 chances of rolling a 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given f(x)=-x-1, solve for x when f(x)=-10
Ilia_Sergeevich [38]

f(x) = -10

set the equation equal to -10 and solve for x:

-10 = -x-1

Add 1 to both sides:

-9 = -x

Divide both sides by -1:

x = 9

3 0
2 years ago
The cost of a book is $x what is the expression in terms of x for the number of these books which are bought for $40
spayn [35]

Answer:

In x dollars,

number of book that can be bought = 1

So, In 1 dollar,

number of books that can be bought = 1/x

Hence in 40 dollars,

number of books that can be bought = 40/x

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of $200 for 18ft
sergejj [24]
I hope this helps you




if 18 ft 200$



1 ft ? $



?.18=200.1



?=200/18



?=11,111111
5 0
3 years ago
If there is 228 students in 12 classes, how many students are in 1 class?
stealth61 [152]
You would divide 228/12 = 19 per class.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • You want to rent a limousine for a trip to the city. The limo costs $700 for the night and $0.15 per mile. You have $750 to spen
    13·1 answer
  • If x^2+y^2 =25 and dy/dt =6, find dx/dt when y=4
    14·1 answer
  • Answer this and I’ll make you Brainly
    14·1 answer
  • Can you guys let me know if I'm right please
    5·1 answer
  • PLEASE HELP! WILL MARK THE FIRST CORRECT ANSWER BRAINLIEST!
    10·2 answers
  • Solve the equation using the quadratic formula.<br> 4x2 – 12x +33 = 0
    8·1 answer
  • 5/6 × 3/4 = <br>patulong po....​
    5·2 answers
  • What does it mean to represent something? In what other situations have you heard
    7·1 answer
  • Janelle has 1/2 of a pizza leftover from dinner last night. If she eats 2/6 of the remaining pizza, what fraction of the whole p
    8·2 answers
  • Solve the inequality -7x &gt; 21. What is the graph of the solution?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!