1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
3 years ago
15

Y is directly related to x and y is 81 when x is 27 the constant of.variation is

Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
8 0

Answer:

k = 3

Step-by-step explanation:

Given that y and x are directly related then the equation relating them is

y = kx ←  k is the constant of variation

To find k use the condition y = 81 when x = 27

k = \frac{y}{x} = \frac{81}{27} = 3

You might be interested in
What does exceed mean in math
nordsb [41]

Answer: exceed means to be larger than or greater than

Step-by-step explanation:

just the defintion

5 0
3 years ago
Pls help pls ill mark brainliest
stellarik [79]

Answer:

Area/Circumference is the length of a circle!

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve this equation 52! / (52-5)!5!
dangina [55]

Answer:

C= 2,598,960

Step-by-step explanation:

let me know if you want a step by step explanation!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Where is the circumcenter of any given triangle?
Salsk061 [2.6K]

The <em>correct answer</em> is:


B) the point of concurrency of the perpendicular bisectors of the sides of the triangle


Explanation:


The definition of circumcenter is "the point of intersection of the perpendicular bisectors of a triangle."


To construct the circumcenter, we first construct the perpendicular bisector of each side of the triangle. Once we have these three lines, we find their point of intersection; this is the circumcenter.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this equation:<br> |x-1| if x&gt;1
frozen [14]

Answer: |x-1| = positive one

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume. How much does a company sav
    15·1 answer
  • M x 5 = 30<br><br> m = ?<br> A) 3 <br> B) 4 <br> C) 5 <br> D) 6 what the answer
    5·2 answers
  • you bake a dessert in the baking pan shown. you cut the dessert into cube shaped pieces of equal size. each piece has a volume o
    11·1 answer
  • What is the slope of line PT? PLZ plz HELP
    14·1 answer
  • The function f(x) = 15(2)^x represents the growth of a frog population every year in a remote swamp. Elizabeth wants to manipula
    11·2 answers
  • 不是我要的<br>营养分,<br>一、加;<br>的<br>第一<br>年11<br>在公司<br>16<br>115<br>更多<br>11<br>(<br>-<br>日) 上海​
    7·1 answer
  • How many solutions does the system y = -7x + 3 and y + 7x = 10 have? Explain.
    5·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Please help Brainliest will be given makes no sense ASAP. Question below.
    5·1 answer
  • What is the value of x if...<br> 9x - 4 - 4x = 8 + 3x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!