1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
11

A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples

Mathematics
2 answers:
BigorU [14]3 years ago
6 0
$12/ 6 apples $2/apple that's it
just olya [345]3 years ago
4 0
Lol 12:6 gonna be 2$ by pound of apples
You might be interested in
School taxes for a local district are 2.5% of a household's income. The Smith household earns $80,000 per year. How much do the
Alex
Since 2.5% as a decimal is .025, the equation to get this is:

(.025)(80000)

Once multiplied, these equal 2,000. Or in other words, the Smiths pay $2,000 in school taxes per year.
5 0
3 years ago
Bills car gets 30 miles to the go on. For every galon of gas it consumes his car runs 30 miles use this information to determine
jok3333 [9.3K]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

30+30=60

5 0
3 years ago
u don’t need to do the explanations for the questions. Just answer each expression with correct/incorrect. thank-you :)
tigry1 [53]

Answer:

correct

incorrect

incorrect

correct

5 0
3 years ago
A line has a slope of zero and passes through the point (-2, 3). Which of the following points must also lie on the line?
brilliants [131]

Answer:

(5,3)

Step-by-step explanation

Because the slope is 0, it means its a horizontal line. because the horizontal is on 3, then it doesnt  matter what x is as long as y is 3 if that makes any sense.

7 0
3 years ago
What is the square root of a million?
dimaraw [331]

Answer: 1000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What additional information would you need to prove that triangle ABC is congruent to triangle DEF by ASA
    9·1 answer
  • Defferentiate y=Insin(3x)
    8·1 answer
  • Write a sentence to describe the relationship between x and y in the table. Please help
    8·1 answer
  • 2x+5(3x-4)=14<br><br><br> Step by step please
    13·2 answers
  • There were 42 apples in each crate. 12 such crates of apples were delivered to a factory. 4 apples were rotten and had to be thr
    8·1 answer
  • Jacob can spend two hours at the museum. He spends 45 minuets looking at paintings and 50 minuets looking at pottery. how much t
    6·2 answers
  • A company wants to test a new brand of dog food that has added omega-3 oils for healthy, shiny coats.
    7·2 answers
  • Which is the volume of the rectangular prism?
    10·1 answer
  • Given the sequence <img src="https://tex.z-dn.net/?f=c_n" id="TexFormula1" title="c_n" alt="c_n" align="absmiddle" class="latex-
    10·2 answers
  • Document shows question.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!