1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
2 years ago
13

A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk

Mathematics
1 answer:
taurus [48]2 years ago
8 0

Answer:

$.32 per 8 ounces

Step-by-step explanation:

We know that 1 gallon = 128 ounces

To find the cost per ounce, we take the cost of 1 gallon ($5.12 and divide by 128)

5.12/128

$.04 per ounce

Now we have 8 ounces

We multiply the cost per ounce by the number of ounces

.04 *8

$.32 per 8 ounces

You might be interested in
Independent Practice
tangare [24]

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

There are no real solution for the given equation

Answered by GAUTHMATH

8 0
2 years ago
2ND QUESTION. PLEASE PLEASE HELP. 20 POINTS!!!!!!!!ANSWER IN FUL SENTENCES
kupik [55]

Answer:

i dont know what it means but the right image is 4 times larger than the left image

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Plz help me this hard
anastassius [24]
So the graph shows a division problem. the green parts represent 1/4 of the rectangle. and that 1/4 has been cut into 5 parts. so i think it would be d.
4 0
2 years ago
You have 10 marbles in a bag: 3 blue, 2 green, 4 yellow, and 1 purple. If you close your eyes and choose a marble at random, wha
Naily [24]

Answer:

3/10

Step-by-step explanation:there are 10 marbles all together three blue ones

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sweater is marked down from $25 to $18. What is the percent of change
zhenek [66]

Answer:

28 percent off is the answer :)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Katie invests $5,000 in an account earning 4% interest, compounded annually for 5 years. Two years after Katie’s initial investm
    6·1 answer
  • Solve the system using elimination.<br> | 3x – 5y = 7<br> 5x - 2y =-1
    13·2 answers
  • What is the value of |–46| ?
    11·2 answers
  • What kind of measurement would to describe the amount of water a pot can hold
    12·1 answer
  • .:$$:$;&amp;4&amp;4’xkekekenfnejeidndndj HELPPP
    8·2 answers
  • Karen drew a triangle. The longest side of Karen’s triangle measures 8 inches. What must be true about the lengths, in inches, a
    15·1 answer
  • 1. You had $ 1 million, but then you spent $999 and then $22.222. How much
    9·1 answer
  • Pls help will give points
    15·1 answer
  • Anyone knows what 9x323 is? pls I need ASAP
    13·2 answers
  • Find the value of 6a+5b when a = 4.2 and b = -1.9
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!