1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
5

You go for a walk, if you walk 1/2 km one day 1/2 km the next day how far did you walk i total

Mathematics
2 answers:
Afina-wow [57]3 years ago
6 0
It would be one kilometer in total. 
agasfer [191]3 years ago
4 0
A hole kilometer, because one half plus another half equals a whole.
You might be interested in
QUESTION 9
netineya [11]
The radius of the shape is c. 3ft 3in
6 0
3 years ago
PLZ HELP!!! I don't understand.
lilavasa [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

14.)

lets first find x:

2x+x+90=189

3x=90

x=30

lets find y:

2y=x

2y=30

y=15

lets find z:

2y+z=180

30+z=180

z=150

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can we write 0.17 in words?
iragen [17]
Point seventeen or zero point seventeen
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer and how did you solve it ?!
frosja888 [35]
11.25cups. I got that by multiplying 2.5. by 4.5. If she wants to make 4.5 batches and 1 batch uses 2.5 cups, you have to multiply the cups of 1 batch by the number of batches she wants to make.
3 0
3 years ago
Show or describe two different ways to complete the comparison using < , > ,or =: 0.26 () 0.4
nordsb [41]
0.26 < 0.4
Reason: 0.26 is less than 0.4 which also can be written as 0.40.
The "mouth" points to the bigger number.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose parametric equations for the line segment between (6,9) and (0,0) have the form: x = a+bt y = c+dt If the parametric cur
    8·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Which is the next step in following construction of a regular hexagon
    11·2 answers
  • Sari is teaching her best friend how to factor trinomials with a leading coefficient greater than 1. She starts with the trinomi
    12·1 answer
  • The grades of a science test are normally distributed. Thanh finds that his grade on the test has a z-score of –2.5. Which state
    6·2 answers
  • 41,000 rounded to the nearest 10,000
    11·1 answer
  • I’ll give brainly pls help me ☹️!!!
    11·1 answer
  • The area of a rectangular rug is 4(2x - 5). Which other expression represents the same area?
    15·1 answer
  • Help me plz people never help me
    7·2 answers
  • The Patel family looks at a map to plan their family vacation. They plan to travel from Smithville to Jonesville, which are 334
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!