1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
10

What is linear equation? What is quadratic equation?

Mathematics
2 answers:
maw [93]3 years ago
8 0

Answer:

A Linear Equation is an equation of a line. A Quadratic Equation is the equation of a parabola. and has at least one variable squared (such as x2) And together they form a System.

Step-by-step explanation:

mr_godi [17]3 years ago
6 0
  • in the linear equation the greatest power of the variables is 1 for example:2X+4 this is a linear equation as the greatest power of the variable X is 1 also by drawing it in a graph you will obtain a straight line
  • while in the quadratic equation the greatest power is 2 for instance:X^2+4X-3 this is a Quadratic equation because the greatest power of the variable X is 2 also by drawing it on a graph you will obtain a parabola which is a curve "an upward curve or downward curve"

You might be interested in
You wish to mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18. Roun
Tanzania [10]

If you wish to<u> mentally estimate</u> the <u>total cost</u> of items, <u>rounding </u>off the items to the<u> nearest half dollar</u>, then you have to consider all five items separately.

Five items cost $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18.

1. $1.85≈$2;

2. $0.98≈$1;

3. $3.49≈$3.50;

4. $9.78≈$10;

5. $6.18≈$6.

Then the total cost is

$2 + $1 + $3.50 + $10 + $6 =$22.50.

Answer: correct choice is C

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 1.23 repeating rational or irrational
AleksAgata [21]
Looks like a irrational answer because it has a meaning
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are the ratios 1:3 and 2:4 equivalent
larisa [96]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
IF YOU ARE CORRECT I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST! Look at the image below.
tekilochka [14]

Answer:

17 cubes

Step-by-step explanation:

first we do the volume of the rectangular prism to get 135/64.then we do the area of the cube to get 1/8  and now to get how many cubes it fills the prism. 135/64 divide by 1/8 you get 16.8 round off you get 17

8 0
3 years ago
Given: 8x-61=17, prove: 39/4
Degger [83]

Answer:

The solution is x = \frac{39}{4}

Step-by-step explanation:

We are given the following equation:

8x - 61 = 17

We want to find the solution, that is, the value of x. So

8x - 61 = 17

8x = 78

x = \frac{78}{8}

Simplifying by 2

x = \frac{39}{4}

The solution is x = \frac{39}{4}

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the greatest perimeter of a rectangle with an area of 39 ft.²
    14·1 answer
  • Fins the quontient 5)47 and it has to have a remander plzzzzzzzz help meeeee!!!!!!;
    15·2 answers
  • John paid $150 for renting a boat for 5 hours. Which graph shows the relationship between the cost of renting a boat for differe
    13·2 answers
  • the most efficient first step in the process to factor out the trinomial 2x3-18x2+40x is: A) Factor out -1 B) Factor out 2x C) F
    14·1 answer
  • A number greater than -5 as an inequality
    5·1 answer
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Monica opens a savings account with an initial deposit of $500. She earns 3.6% compound interest each quarter. How much would th
    5·1 answer
  • PLEASE HELP question is in the picture
    7·1 answer
  • 2/3 divided by 1/4 ill give brainliest
    7·2 answers
  • Expressions, equations, &amp; inequalities
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!