1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
2 years ago
12

An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
spayn [35]2 years ago
8 0

Answer:

$0.99 or $1

Step-by-step explanation:

8 pack of dish towels costs $7.92

A cost of dish towel will cost $7.92 divided by 8 packs

7.92/8=0.99

OR

$1

why?

Approximately.

You might be interested in
Is 1:2:3 equivalent to 2:4:6​
Finger [1]

Answer:

Yes it is.

Step-by-step explanation:

Just multiply everything by 2.

5 0
2 years ago
Which two numbers add up to ___ and multiply to ___?
Assoli18 [71]
<span>1. multiply to -18 add to -17 = Multiplying -18 and 1 will give -18 as the result and then on adding -18 and + 1 the result comes to -17
</span><span>2. multiply to 36 add to -13 = Multiplying -9 and -4 will give -36 as the result and then on adding -9 and -4 the result comes to -13
</span><span>3. multiply to -24 add to -5<span>= </span></span><span>Multiplying -8 and +3 will give -24 as the result and then on adding -8 and +3 the result comes to -5
4. multiply to -18 add to 7= </span><span>Multiplying +9 and -2 will give -18 as the result and then on adding +9 and -2 the result comes to 7
5. multiply to -36 add to 9= </span><span><span>Multiplying +12 and -3 will give -36 as the result and then on adding +12 and -3 the result comes to 9
</span> 6. multiply to 24 add to 10= </span><span><span>Multiplying +6 and +4 will give 24 as the result and then on adding +6 and +4 the result comes to 10
</span> 7. multiply to 18 add to -9= </span><span><span><span>Multiplying -6 and -3 will give -18 as the result and then on adding -6 and -3 the result comes to -9
</span> 8. multiply to -36 add to -16</span>= </span><span>Multiplying -18 and +2 will give -36 as the result and then on adding -18 and +2 the result comes to -16</span>








3 0
3 years ago
A density graph for all of the possible times from 50 seconds to 300 seconds can be used to find which of the foll
Anarel [89]

Answer:

i m sorry

Step-by-step explanation:

i dont know

4 0
3 years ago
One number is 14 more than another. the sum of two numbers is 20. find the numbers.
patriot [66]

The number is 6 because 14+6=20 and 6 is less than 14. Hope this helps.

4 0
3 years ago
The difference of the product of 3 and m<br> minus the quotient of m divided by 2<br> m=6
s2008m [1.1K]

Answer:5m/2

Step-by-step explanation:

3m-m/2

(2×3m-1×m)/2

(6m-m)/2=5m/2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What's 43 centimeters in fraction
    7·1 answer
  • Consider a discrete random variable x with pmf px (1) = c 3 ; px (2) = c 6 ; px (5) = c 3 and 0 otherwise, where c is a positive
    14·1 answer
  • PLEASE HELP:
    13·1 answer
  • I need help please?!!!!
    6·2 answers
  • The graph y=x^2 is vertically stretched by a factor of 9 and the resulting graph is reflected across the x-axis
    14·1 answer
  • GOLF It costs $12 to attend a golf clinic
    13·1 answer
  • For the function determine:
    5·1 answer
  • 5. Suppose that a study of oral contraceptive (OC) use and development of bacteriuria was conducted among 2,390 women, all of wh
    7·1 answer
  • Solve the Equation p - 15 = 30.
    11·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!