1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
12

An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
8 0

Answer:

$0.99 or $1

Step-by-step explanation:

8 pack of dish towels costs $7.92

A cost of dish towel will cost $7.92 divided by 8 packs

7.92/8=0.99

OR

$1

why?

Approximately.

You might be interested in
X4+3x-28 plz solve the question it's urgent plz​
Margarita [4]

Answer:

x≈-2.433 ,x≈2.15

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
All rectangles are parallelograms.<br>A. True<br>B. False​
Amanda [17]

Answer: True

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify this equation (3√2)²​
Scilla [17]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3х2 = 147<br> Solve by undoing
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer: +/- 7

Step-by-step explanation:

3x² = 147

To solve for x divide through by three first.

3x² = 147

x² = 49, now we take the square root of both side by trying to apply laws of indices.

√x² = √49

The square root will neutralize the effect of the square because

√a = a¹/² so (x²)¹/², and (x²)¹/² =

x²×¹/² = x, therefore the solution is

x = +/- 7.

3 0
3 years ago
Complete the square root... I NEED IT NOW PLEASE?!
pochemuha
I believe the answer is C




5 0
4 years ago
Other questions:
  • the largest room in lauren,s house is shaped like a square with sides of 6 yards. what is the perimeter of that room?
    10·1 answer
  • Which ordered pair comes from the table?
    14·2 answers
  • Gabe filled 5 glasses of the same size with ice tea from a full 64-ounce pitcher. There were 3 ounces left in the pitcher. Which
    15·2 answers
  • jess wants to make cupcakes. To make cupcakes, she needs 3 1/4 cups of flour per batch of cupcakes. If Jess has 57 cups of flour
    5·2 answers
  • Round 1,384 to the nearest thousand and round 2,332 to the nearest hundred
    14·2 answers
  • The back of Monique’s property is a creek. Monique would like to enclose a rectangular area, using the creek as one side and fen
    14·1 answer
  • Jordan use the distributive property to write an expression that is equivalent to 6C -48. Is Jordan‘s were correct
    14·1 answer
  • The diameter of a circle is 46 yards. What is the circle's circumference? d=46 yd Use 3.14 for it.
    14·1 answer
  • Kelly has ¾ of a pie left. She wants to split the pie with 3 of her friends. How much of the pie will each person get?
    6·2 answers
  • Write an equation parallel to y=2x+4 that passes through the point (-2,4)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!