1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
3 years ago
6

Can someone please help solve this? Could you also show the formula as to how it is solved?

Mathematics
1 answer:
ValentinkaMS [17]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

the opposite side is AC

You might be interested in
Please help 20 points
12345 [234]

Answer:

x =± (√ 317/ 2 )+( 15 /2)

6 0
3 years ago
Discuss the possible reasons for the differences in price in Leomande. Discuss ways to find unit prices using proportions. The l
Maru [420]
There are many reasons why there are differences in price in Lemonade.
The first is the volume or amount of the Lemonade. Obviously, the greater the amount of the Lemonade, the higher is its price.
The price of the lemonade is given, the unit price then is
$4.99/95 ounces = $0.053/ounce
Another reason is the difference in the ingredients. Some Lemonade might have additional ingredients that could make the price higher.
The difference in materials costs in different areas may also be the reason.
6 0
3 years ago
2 over 3 n =-12 what value of n makes the equation true?
galina1969 [7]

Answer:

-1/18

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
D.
Inga [223]
I don’t know the answer to this question
7 0
3 years ago
Please i need helpp ion get math at all
fiasKO [112]

Answer:

you have to use the Pythagorean theorem. a^2 + b^2= c^2

72^2 + b^2 = 75^2

5184 + b^2 = 5625 (subtract 5184 from both sides)

b^2= 441 (find the square root of each side)

b= 21

4 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP QUICKLY PLEASE...
    12·1 answer
  • Which of the following statements is true?
    13·1 answer
  • How to solve y in -(y+9)=10
    11·1 answer
  • What is the estimate of 53244
    15·1 answer
  • Stretch your thinking rewrite this sentence using the word fewer: Carey reads 10 more pages than Lucey .
    13·1 answer
  • Help please please help
    7·1 answer
  • Which recursive formula can be used to generate the sequence below, where f(1) = 3 and n ≥ 1? 3, –6, 12, –24, 48, … f (n + 1) =
    6·2 answers
  • Input value for the function machine that gives an output value of 3.
    14·1 answer
  • Solve the system of equations<br> Y=5x+12<br> X=4y+15
    14·1 answer
  • -3x° (2x7 - 4x + 1) multiply through polynomial
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!