1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
3 years ago
5

Charles is going camping with his family 3 /4 miles away they walked at a steady speed of 2/1/4 per hour how many minutes will i

t take them to get to campsite
Mathematics
2 answers:
Naya [18.7K]3 years ago
8 0

t = x/v

t = 0.75/2.25 = 1/3 h = 20 minutes.


Anettt [7]3 years ago
3 0
T = x/v
t = 0.75/2.25 = 1/3 h = 20 minutes.
You might be interested in
Help please. If correct I’ll mark as brainliest but I rlly need help.
kykrilka [37]

Answer:

46

Step-by-step explanation:

x +3x+5x - 54 = 360

x +3x+5x = 360 + 54

9x = 414

x= 46

4 0
3 years ago
Last week, Sasha drank 3300 milliters of water on sunday. She drink 2 liters of water each day Monday through Friday she drank 2
Marrrta [24]

Answer:15000ml

2L=2000mlx5 days =10000+2700+3300=15000ml

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
An alternating current. I Amperes, is given by i = 10sin2nft.where f is the frequenct in Hertz and t the time in seconds.What is
defon

Answer:

150

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
it took Simon 33 minutes to run 5.5 miles. did he run faster or slower than 1 mile every 5 minutes how can you tell ​
vitfil [10]
Simon ran slower than 1 mile every 5 minutes.

Because 33 / 5.5 = 6. So he ran 1 mile every 6 minutes, not 5.
4 0
3 years ago
Someone please helppp ! i’ll give brainliest to the right answer !
Nuetrik [128]

Answer:

The function is 2 I believe

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Garcia’s bought a washing machine for $435 and a clothes dryer for $395 bath prices include tax to deliver these items the s
    12·1 answer
  • Ten years ago ago, you could buy a loaf of bread for $1.21. Twenty years ago, you could buy a loaf of bread for $0.92. What is t
    7·1 answer
  • The following graph is f(x) = sin(x), true or false?
    10·2 answers
  • Which digit is in the hundredths place of 307.28
    6·2 answers
  • 6 to the 4th power times 6 to the 4th power
    7·2 answers
  • HELP ME PLEASE with this math question
    13·1 answer
  • Wilbur paid $7 for a sandwich. He now has $10. With how much money did he start?
    5·2 answers
  • Determine the greatest common factor of the given expressions.
    8·1 answer
  • Help me with this it’s due tomorrow at 11 am
    8·1 answer
  • Which equations define liner functions select all that apply
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!