1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
9

Which represents a unit rate? The cost of cat food is $36 per 3 bags

Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

To find unit rate

1 bag = 36÷ 3 = 12

So unit rate = $12

You might be interested in
I fill an aquarium to a depth of 3/8 meters in 6 minutes. What is the unit rate in minutes per meter?
Elena L [17]

Answer:

16 minutes per meter

Step-by-step explanation:

Depth = 3/8 meters

Time taken = 6 minutes

What is the unit rate in minutes per meter?

Time taken per depth = minutes per meter

Unit rate in minutes per meter = 6 minutes ÷ 3/8 meters

= 6 minutes × 8/3 meters

= 48/3

= 16 minutes per meter

5 0
3 years ago
A diameter is a line segment joining two points on a circle and passing through the center of a circle.
bija089 [108]
True. Diameter is a line segment joining two points on a circle and passing through the center of the circle.
8 0
3 years ago
50 points! Due in 20 minutes! So hurry ! no random answers please. Will mark brainliest:)
olga2289 [7]
The new coordinates are (3, 1)
5 0
3 years ago
HAVE A FREE 100 POINTS! PASS ON THE FUN AND KINDNESS SOMEDAY!
fredd [130]

Answer:

Ty :)

Step-by-step explanation:

I lost all my points bc a moderator (LukeG1) >:(

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the number of hours each person work
Lina20 [59]
J stands for Jon, A stands for Angelica, and C stands for Chaya.

J = C - 3
A = C + 4
C = A - 4

= 196 h

62 + 65 + 69 = 196

Jon worked 62 hours, Chaya worked 65 hours, and Angelica worked 69 hours.

And that's your answer! ^ I hope this helped you! c:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Segment AB and Segment CB are tangent to circle E. Which is NOT a property that can be used to prove that triangles ABD and CBD
    9·2 answers
  • (-5⁵)²as a single power
    8·2 answers
  • A fence enclosing a rectangular pen 100 feet long and 80 feet wide has a post at each corner and a post every 10 feet along the
    5·1 answer
  • What is the slope of the line?<br><br> a.- 5/2<br><br> b.- 2/5<br><br> c.2/5<br><br> d.5/2
    9·1 answer
  • Write 7672 in scientific notation
    12·1 answer
  • While visiting a friend's home, I saw kittens and chickens playing in the backyard. Counting heads, I got 18. Counting feet, I g
    9·1 answer
  • Look at the diagram below of rectangle ABCD.
    10·2 answers
  • What would you do with "X" and "y"<br> using the substitution method?
    7·1 answer
  • Joe drove for 5 hours and traveled a distance of 240 miles . Which is best estimate of the number of miles Joe will travel in 7.
    5·1 answer
  • What is the area of triangle ABC?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!