1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
2 years ago
14

What are the values of x and y

Mathematics
1 answer:
KATRIN_1 [288]2 years ago
7 0
I’m sorry, but I believe that you have forgotten to attach the image. It would be impossible to solve without it. Please feel free to message me if you need help with this problem once the image it attached. Sorry for the inconvenience.
You might be interested in
Strawberries cost $2 per pound. Kate buys 5 pounds and gets 20% discount on the total cost. How much does Kate pay for the straw
Tema [17]

The total cost without the discount is given by:

C = (2) * (5)\\C = 10$

Then, to find the discounted amount, we make the following rule of three:

10 $ ------------------> 100%

x ----------------------> 20%

From here, we clear the value of x.

We have then:

x = (\frac{20}{100}) * (10)\\x = 2

Then, the cost of the Strawberries with the discount is:

10 - 2 = 8 $

Answer:

Kate pays for the strawberries about $ 8.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paul biked 55 miles in 10 hours . what is the unit rate of miles per hour
irinina [24]

Answer:

5.5 miles per hour

Step-by-step explanation:

Since he travels a total of 55 miles in 10 hours, you need to divide.

55/10 = 5.5

total hours/total miles = miles per hour

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 5 red marbles, 3 green marbles, 2 purple marbles, 2 orange marbles, and 1 blue marble.
san4es73 [151]

The answer is blue i just took the test.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question. Please, this is due today. Helppppp meeee
zzz [600]

Answer:

6by6by8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher asked 100 students in the school band to vote on the color they wanted for their uniforms. How many more students chos
lubasha [3.4K]
D.)
Explanation: subtract orange from red orange=35 red=25 35-25=10 hope this helps have a great day!
4 0
2 years ago
Other questions:
  • (2,4) after scale factor of 5
    7·1 answer
  • (1/2)4 evaluate as a fraction in the simplest form
    15·1 answer
  • your friend works as a waitress at your local restaurant her income consists of an hourly wage plus tips. On Wednesday, your fri
    7·1 answer
  • Yooo plz help asap!!! marking brainiest!!!
    8·1 answer
  • Evaluate and simplify the expression<br> when a = 4 and b = -1.
    8·1 answer
  • The line plot below shows the distances of discus throws in a contest.
    7·1 answer
  • Please tell me how to do number 1 !! I dont need the answer i just need help
    6·1 answer
  • Express the product of x+1 and x+8 in standard quadratic form.
    14·2 answers
  • HURRY PLS i’ll give brainliest please help thanks :)
    11·1 answer
  • The Marked price of the watch is rupees 6000 if 10% is given as discount how much does a customer has to pay.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!