1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
2 years ago
8

Alisa hopes to play beach volleyball in the Olympics someday. She has convinced her parents to allow her to set up a beach volle

yball court in their backyard. She goes to the hardware store to shop for sand and sees the following signs on pallets containing bags of sand.
Sand A- 1 bag is 60 lbs
3 bags are for $120
Sand B- 1 bag is 50 lbs
2 bags are for $150

1- What is the rate that Brand A is selling for? (Price for 1 pound) or (pounds per 1 dollar)
2- Which brand is offering the better value? (Explain)
Mathematics
2 answers:
VladimirAG [237]2 years ago
5 0
The unit rate of brand A is,
1 pound : $2
The unit rate of brand b is,
1 pound : $3
Given that information, along with the fact that brand A is selling the sand at a price of $120 for 3 bags compared to brand B with 2 bags for $150, brand A is the better buy.
Naily [24]2 years ago
4 0
60x3\120 = $1.50 per pound
100/150=.67
You might be interested in
Will give brainliest
vlada-n [284]

Answer:

im not sure?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Divide each term in the equation –3y = –6x + 15 by –3 to solve for y. What is y?
Sphinxa [80]
Y= 2x - 5
Explanation. Negative divided by negative is a positive and a positive divided by a negative is a negative.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
An oblique prism is created using rhombuses with edge lengths of 25 units. The area of one rhombus is 600 square units. The perp
Anit [1.1K]
Volume = area of base x perpendicular distance
= 600 x 24 = 14,400 cubic units
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bakery makes 40 different kinds of muffins. 25% of the muffins have chocolate as an ingredients. How many kinds of muffins hav
Mumz [18]

Answer:

10 muffins

Step-by-step explanation:

10 is 25% (one-fourth) of 40

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Cora, her sister, and four friends are going to share a bag of candy equally. There are 120 candies in the bag. How many candies
sineoko [7]
<span>Cora, her sister, and four friends = 6 people

120 / 6 = 20

Answer: Each person will get 20 candies</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mrs. Byrne's class went raspberry picking. The data show the weights of the cartoons of raspberries the students picked. Make a
    15·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Harlon recorded this set of data, which contains an outlier. 163, 97, 184, 199, 169, 175 What is the range of this set of data?
    7·2 answers
  • What’s the simplest form of the fraction 85 over 204
    15·1 answer
  • Find missing angel<br> X=??
    12·1 answer
  • :D PLZ HELP WITH MI MATH
    12·2 answers
  • Unit 4 homework 1 slope
    14·1 answer
  • Please help me <br><br> Please, I beg you.
    15·1 answer
  • What is the arc length for a central angle of 120° on a circle with radius 5 units?
    11·1 answer
  • State the value of 'x' in this equation, and explain why you know this to be true without doing any calculations. 5X=59
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!