Alisa hopes to play beach volleyball in the Olympics someday. She has convinced her parents to allow her to set up a beach volle
yball court in their backyard. She goes to the hardware store to shop for sand and sees the following signs on pallets containing bags of sand. Sand A- 1 bag is 60 lbs
3 bags are for $120
Sand B- 1 bag is 50 lbs
2 bags are for $150
1- What is the rate that Brand A is selling for? (Price for 1 pound) or (pounds per 1 dollar)
2- Which brand is offering the better value? (Explain)
The unit rate of brand A is, 1 pound : $2 The unit rate of brand b is, 1 pound : $3 Given that information, along with the fact that brand A is selling the sand at a price of $120 for 3 bags compared to brand B with 2 bags for $150, brand A is the better buy.