1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
8

Alisa hopes to play beach volleyball in the Olympics someday. She has convinced her parents to allow her to set up a beach volle

yball court in their backyard. She goes to the hardware store to shop for sand and sees the following signs on pallets containing bags of sand.
Sand A- 1 bag is 60 lbs
3 bags are for $120
Sand B- 1 bag is 50 lbs
2 bags are for $150

1- What is the rate that Brand A is selling for? (Price for 1 pound) or (pounds per 1 dollar)
2- Which brand is offering the better value? (Explain)
Mathematics
2 answers:
VladimirAG [237]3 years ago
5 0
The unit rate of brand A is,
1 pound : $2
The unit rate of brand b is,
1 pound : $3
Given that information, along with the fact that brand A is selling the sand at a price of $120 for 3 bags compared to brand B with 2 bags for $150, brand A is the better buy.
Naily [24]3 years ago
4 0
60x3\120 = $1.50 per pound
100/150=.67
You might be interested in
1,2,3 or 4?<br><br> Look at the picture. <br> Thank u!
Georgia [21]

Answer:

option 2

4/7

Step-by-step explanation:

Multiply 4/3x3/7 = 12/21

now simplify  12/21 = 4/7

7 0
2 years ago
Mrs. Nevin is making a costume for a school play. She needs a piece of fabric that is greater than 1/2 of a yard but less than 5
Bumek [7]

Answer:

4/7 yards

Step-by-step explanation:

Given that :

Required fabric is > 1/2 but < 5/8

Let required fabric = x

Then ;

Converting the fractions to decimal :

1/2 = 0.5 ; 5/8 = 0.625

0.5 < x < 0.625

3/8 yards = 0.375 ;

4/7 yards = 0.571

3/7 yards = 0.429

2/4 yards = 0.5

0.5 < 0.571 < 0.625

From the options, only 4/7 yards satisfies the condition :

5 0
3 years ago
Jeff said his City got 11/3 inches of snow.write this fraction as a mixed number
olchik [2.2K]
11 is divisible by three three times with a remainder of two so the mixed number would be 3 2/3<span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcus was going up 10 stairs in his office. Write an absolute value expression for the given statement.
GenaCL600 [577]
The answer is |10| absolute value CANT be negative so it is 10
6 0
1 year ago
If the original lengths are multiplied by 2, what are the new coordinates?
Bad White [126]

Answer:

Find an answer to your question If the original lengths are multiplied by 2, what is the new coordinate of point A? Assume that the point at (0,0) ...

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The answer is C $611.20
    5·1 answer
  • Line m passes through the points (-2, 12) and (5, – 3). Which is the slope of a
    13·1 answer
  • What's the answer to question number 2?????
    10·1 answer
  • The city mayor wants to use the reserved section of a rectangular park for gardening lessons conducted by the city public school
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST TO ANYONE WHO KNOWS THE RIGHT ANSWER.
    12·1 answer
  • Which result will be positive? <br> -5 - (-3) <br> 5 - (-3)<br> 18 ÷ (-6) <br> 6 × (-2)
    7·1 answer
  • In a right triangle the length of a hypotenuse is c and the length of one leg is a, and the length of the other leg is b, what i
    9·1 answer
  • There are 5 oranges, three apples, 12 grapes, and 2 avocados in the fruit basket of Ms. Canton's refrigerator. Write a ratio of
    15·2 answers
  • A 95 percent confidence interval for the difference between the proportion of high school seniors who play a varsity sport in th
    13·1 answer
  • Work out the value of 6.8x10^2 x 1.3x10^-3
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!