1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
4 years ago
6

During the period from 1790 to 1930, the US population P(t) (t in years) grew from 3.9 million to 123.2 million. Throughout this

period, P(t) remained close to the solution of the initial value problem.
(dP/dt)= 0.03135P – 0.0001489P^2 , P(0) = 3.9

(a) What 1930 population does this logistic equation predict?
(b) What limiting population does it predict?

Ps: I have answered this question and got a result, hence, I'm just checking my work, so please provide a detailed answer. THANKS!!!!
Mathematics
1 answer:
alex41 [277]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that during  the period from 1790 to 1930, the US population P(t) (t in years) grew from 3.9 million to 123.2 million. Throughout this period, P(t) remained close to the solution of the initial value problem.

\frac{dP}{dt} =0.03135P =0.0001489P^2, P(0) = 3.9

a) 1930 population is the population at time t = 40 years taking base year as 40

We can solve the differential equation using separation of variables

\frac{dP}{0.03135P – 0.0001489P^2 } =dt\\\frac{dP}{-P(0.03135 – 0.0001489P } =dt

Resolve into partial fractions

\frac{31.8979}{P} -\frac{0.00474}{0.0001489P-0.03135}

Integrate to get

ln P -0.00474/0.0001489  (ln (0.0001489P-0.03135) = t+C

ln P -31.833  (ln (0.0001489P-0.03135) =t+C

\frac{P}{( ( (0.0001489P-0.03135)^{31.833}  } =Ae^t

Limiting population would be infinity.

You might be interested in
PLS ANSWER FAST I WILL MARK THE BEST ONE BRAINLIEST PLS
Fudgin [204]

Answer:

E

Step-by-step explanation:

if we decidedly factor this expression-

4x^2+4xy+y^2

= (2x)^2 + 2*2xy + y^2

= (2x + y)^2

as you can see it is a perfect square so it can be grouped into (2x+y)^2

hence your solution is option e

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A supermarket reduced the price per pound whole chicken by 20%. How many pounds of chicken can now be purchased for the amount o
nignag [31]

Answer:

25 pounds

Step-by-step explanation:

Let us assume that initially, 1 pound of whole chicken costs x.

So, initially 20 pounds of whole chicken costs 20x.

Now, the price is reduced by 20%.

That means that 1 pound of whole chicken now costs  x[1-\frac{20}{100} ]=0.8x

Therefore, with a 0.8x amount of money, we can now purchase 1 pound of the whole chicken.  

Hence, with a 20x amount of money, we can now purchase \frac{20x}{0.8x}=25 pounds of the whole chicken.

4 0
4 years ago
A 34-foot pole casts a 30-foot shadow. At the same time, a nearby tree casts a 24-foot shadow. How tall is the tree?
artcher [175]

Answer:

27.2 ft

Step-by-step explanation:

Let's set up a ratio that represents the problem:

Object's Height (ft) : Shadow (ft)

Substitute with the dimensions of the 34 foot pole and its 30 foot shadow.

34 : 30

Find the unit rate:

The unit rate is when one number in a ratio is 1.

Let's make the Shadow equal to one by dividing by 30 on both sides.

Object's Height (ft) : Shadow (ft)

34 : 30

/30  /30

1.13 : 1

Now, let's multiply by 24 on both sides to find the height of the tree.

Multiply:

Object's Height (ft) : Shadow (ft)

1.13 : 1

x24  x24

27.2 : 24

Therefore, the tree is 27.2 feet tall.

7 0
3 years ago
Help me plz i’ll give extra points
PtichkaEL [24]
The answer to your question is most likely A
4 0
3 years ago
I don’t know the answer I just need some points to ask more questions !!! have a good day !!
Scilla [17]

Answer:

have a good day too

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In the triangle below, what is the length of MN
    10·2 answers
  • To mix his special energy drink, Jerome uses 8 cups of water and 3 cups of drink mix.
    15·1 answer
  • Really need help. Answer following questions
    12·1 answer
  • Hurry ASAP need help nowww
    13·2 answers
  • I GIVEEEEE BRAINLILSET
    9·2 answers
  • ****no links please****
    6·2 answers
  • You can open the picture and help me and ty if you are
    10·1 answer
  • Lesson 3 . 6th grade students have 195 boys and 117 girls working. The teacher in charge wants to divide into groups so that the
    12·1 answer
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • What is the <br> mean of 2 9 6 10 8
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!