1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
8

PLEASE HELP and can you show your work and say which number you are answering thank you

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]3 years ago
4 0
For # 9, the answer is 4 pants and 11 shirts, see in the comments for my explanation
You might be interested in
biked 4 ½ miles today, and biked 6 ¾ miles. How many times further did bike compared to ’ ride? SHOW YOUR WORK.
Tresset [83]

Answer: 2 1/4

Step-by-step explanation: first off change the 1/2 to 2/4. then subtract 6 3/4 to 4 2/4. which gives you 2 1/4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line passing through points A and B?
masya89 [10]

Answer: 2/4 simplified to 1/2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I’ve tried everything
ludmilkaskok [199]

Answer:

the answer is 149.9miles

8 0
3 years ago
Find the radius, diameter and area
Shtirlitz [24]

Answer:

Hey mate.....

Step-by-step explanation:

If your diameter is 12cm then radius is = 6cm and to find the area use the formula pi.r. power 2.....

hope it helps you,

mark me as the brainliest....

Follow me

8 0
3 years ago
Nelson middle school raise $19,950 on ticket sales for it's carnival fundraiser last year at $15 per ticket. If the school sells
Snowcat [4.5K]
19950/15=1330 they sold 1,330 tickets last year
1330*20=26600
if they sold the same amount of tickets as they did last year for $20 they would have 26,600 in sales.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • No one answer this or else their will be consequences
    12·2 answers
  • Limit of (x^2-9)/(2x^2+7x+3) when x is -3
    13·1 answer
  • Is the inverse of the function shown below also a function?
    15·1 answer
  • Please help?
    9·1 answer
  • What is 1/4 + 1/2 plzzz help ​
    9·2 answers
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • What is the volume of the prism below?
    11·1 answer
  • If 2^2x=2^3, what is the value of x?<br><br> 2/3<br> 3/2<br> 2<br> 3<br><br> edit: answer is 3/2
    9·1 answer
  • Evaluate the expression below for x = 5. 5(x + 7)​
    9·1 answer
  • jasmine bought wax that will cover 400 square feet per gallon. jasmine needs to wax 4704 square foot surface with 2 coats of wax
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!