1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
8

A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda

Mathematics
1 answer:
artcher [175]3 years ago
8 0
Divide $5.04 among the 12 sodas.
(5.04/12)
Which makes it $0.42 per soda in the whole pack.
You might be interested in
5.5B+4R=285, point, 5, B, plus, 4, R, equals, 28
svet-max [94.6K]

Answer:

$285

Step-by-step explanation:

<u>Blueberries:</u>

B = number of pounds of blueberries bought

$5.50 = price of blueberries per pound

$5.50B = total price of B pounds of blueberries

<u>Blueberries:</u>

R = number of pounds of raspberries bought

$4 = price of raspberries per pound

$4R = total price of R pounds of raspberries

<u>Total:</u>

$5.5B + $4R

Since 5.5B+4R=285, then Amit spends in total on both types of berries $285

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A climber is on a hike.after 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is
aniked [119]
75 ft


Hope that helps, Good luck! (:
8 0
3 years ago
Lin runs 5 laps around a track in 8 minutes.
andrezito [222]

Answer:

To run one lap Lin takes 1.6 minutes.

Step-by-step explanation:

To find this answer you would do 8 divided by 5. Always remember when dividing time goes first unless the instructions / directions / your teacher says differently. So, when you do 8 divided by 5 the answer you get is 1.6, and there is your answer. Also to check your answer you can do 1.6 times 5, and you get 8, so you know that 1.6 is the correct answer.

5 0
2 years ago
3 + x over 2 = 5<br> please help? two step equations
elena-14-01-66 [18.8K]
I think But I'm not 100% sure yet it's a guess

Y=3+x
Root: (-3, 0)
Intercept:(0, 3)
5 0
3 years ago
I will give you a little brainliest
aalyn [17]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

C

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the relationship between the height of a child and time. Time would be considered wich of the following? A.Function B.i
    11·1 answer
  • You design and give a survey to your homeroom class. The survey includes the question, “To the nearest half hour, how many minut
    14·1 answer
  • A student scored 81 and 93 on her first two quizzes. Write and solve a compound inequality to
    7·1 answer
  • If the length of AC equals 18, what is the length of the midsection DE
    11·1 answer
  • Carmen is making gift boxes for her friends. It takes her 10 minutes to pack a 4-pound treat box, and it takes her 15 minutes to
    9·1 answer
  • What is CBAD similar to in the image above
    7·1 answer
  • PLEASE HELP TENTH GRADE GEOMETRY
    11·1 answer
  • Math how to learn more abt it
    15·1 answer
  • Find the value of x.<br> 43°<br> x = [ ? ]<br> X<br> Enter
    11·1 answer
  • Please help me i'll rank u brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!