Hello :
<span>1.5x - 3y = 6
3y = 1.5x - 6
y = (1.5x - 6)/3</span>
Answer:
n=3/2
Step-by-step explanation:
Ok, so this is a simple problem
since its 7/8 of the price now, you do $43 divided by 8 to get the unit rate...
5.375 which rounds up to $5.38.
now since theres only 7/8, do 5.38x7 and your answer will be $37.66
Kilometers is for distance, and kilograms is for solids